Η Καλαμάτα πέταξε έξω από το κύπελλο την Λάρισα παρά την ήττα 1-0

Η Καλαμάτα ολοκλήρωσε την έκπληξη και πανάξια προκρίθηκε σε βάρος της Λάρισας στους 16 του κυπέλλου. Η «Μαύρη Θύελλα» μπορεί να ηττήθηκε 1-0 στη Θεσσαλία από την ΑΕΛ, αλλά με τη νίκη της στο πρώτο ματς 3-0 πήρε μεγάλη πρόκριση.

Η ομάδα της Πελοποννήσου έγινε η δεύτερη Γ’ Εθνικής που συνεχίζει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΛ μπήκε επιθετικά, καθώς δεν είχε κι άλλη επιλογή μετά τη βαριά της ήττα στο πρώτο παιχνίδι, ωστόσο αυτό δεν μεταφράστηκε και σε κάποια ευκαιρία, αντίθετα η Καλαμάτα ήταν αυτή που παραλίγο να ανοίξει το σκορ.

Στο 27’ ο Στεργίδης έκανε το πλασέ, αλλά ο Κρίστινσον κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» με τα πόδια, με την απάντηση να έρχεται στο 30’, με τον Μπούστος, ενώ οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τους Μπέρτο και Ουάρντα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ βρήκε το γκολ, καθώς ο Τσιβιλεκίδης έκανε χέρι στην περιοχή και ο Ουάρντα που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 48’.

Το γκολ έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, που έχασαν διπλή ευκαιρία στο 64’ με τους Κάτσε και Ουάρντα, ενώ ούτε ο Μόρας μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο στο 78’, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος(46′ Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46′ Νουνιτς), Ντάουντα

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (81′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57′ Μπάμπιτς), Βουκμίροβιτς (85′ Ράκιτς).