Η Κάλιαρι ισοφάρισε στο 99΄ τη Σαλερνιτάνα στο ντέρμπι παραμονής

Η Κάλιαρι κατάφερε με γκολ στο 90’+9’ να μείνει όρθια στην έδρα της Σαλερνιτάνα (1-1) και πλέον μπαίνει… φωτιά στη Serie A! Με αυτό το αποτέλεσμα, η Σαλερνιτάνα έχει 30 βαθμούς, η Κάλιαρι 29 και η Τζένοα 28, ενώ η Βενέτσια 25 και ακόμη δεν έχει υποβιβαστεί μαθηματικά. Κάπως έτσι, τα πάντα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες έψαχναν τη νίκη ώστε να αποκτήσουν προβάδισμα για τη σωτηρία τους, ήταν όμως φανερό πως είχαν άγχος και τα ρίσκα δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλα από τις δύο πλευρές. Το 0-0 έμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με το δεύτερο μέρος να κρίνεται από μια τρομερή έμπνευση του Κάστανου που κέρδισε το πέναλτι, με τον Βέρντι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να βάζει σε θέση οδηγού τη Σαλερνιτάνα. Οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων ήταν έντονοι, βάζοντας… μπαρούτι στο ματς, με τους Ριμπερί, Ραντούνοβιτς να αποβάλλονται από τους δύο πάγκους. Η Κάλιαρι πίεσε, έψαξε την ισοφάριση και φώναξε δύο φορές για πέναλτι στα τελευταία λεπτά.

Τελικά, βρήκε το γκολ που την διατηρεί ζωντανή στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αλτάρε, «ξέρανε» την Σαλερνιτάνα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η Βενέτσια επικράτησε 4-3 με ανατροπή στην ανατροπή της Μπολόνια. Η νίκη αυτή διατηρεί τις ελάχιστες ελπίδες των γηπεδούχων στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, αν και φαίνεται πως είναι μόνο μαθηματικές.

Ο Τομάς Ανρί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ στο 19′ η Βενέτσια διπλασίασε τα τέρματα, όταν ο Κιγινέ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Σκορούπσκι το έβγαλε, αλλά ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 2-0. Ο Ορσολίνι στο 45+1′ μείωσε σε 2-1, με την Μπολόνια να βγάζει αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 55′ ο Αρναούτοβιτς έκανε το 2-2 ενώ ο Σχούτεν στο 68′ πέτυχε το 3-2, κάνοντας την ανατροπή.

Η Βενέτσια στο 78′ κέρδισε πέναλτι το οποίο το εκτέλεσε ο Αράμου για το 3-3. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Σίνισα Μιχαΐλοβιτς ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο μετά από ένα μήνα, διαφώνησε έντονα με αυτή την απόφαση καθώς θεωρούσε πως δεν ήταν πέναλτι, με τη φάση να είναι ιδιαίτερα αμφισβητούμενη. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Τζόνσεν στο 90+2′ όταν διαμόρφωσε το τελικό 4-3 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.