Η Καλλιθέα με Κυνηγόπουλο 1-0 την Προοδευτική

Σημαντική νίκη πήρε η Καλλιθέα απέναντι στην Προοδευτική στο «Ελ Πάσο» (1-0), μειώνοντας, έτσι, στο -4 από την πρωτοπόρο του Νότιου ομίλου, Κηφισιά.
Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Κυνηγόπουλος με ωραίο τελείωμα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είχε και δοκάρι στο 14’. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έφτασε τα οκτώ γκολ στη φετινή σεζόν στη Super League 2, όλα εντός έδρας.
Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Μπουλούλης, Ματίγια, Κύργιας, Ρέτζας, Σαντάνα (58′ Ναμπί), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (71′ Βασιλούδης), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (64′ Μπάμπης).
Προοδευτική (Χαραλαμπίδης): Αστράς, Νταβιώτης (56′ Πίσσας), Σινγκ, Αλεξίου (84′ Γιαννιτσάνης), Φάζος, Μπόρχες (79′ Τσακίρης), Καπνίδης, Ομπάνορ (56′ Χατζηδίμπας), Μάντιτς, Παυλίδης (79′ Πάβλας), Καρρίκι.

Με τον Όγκμποε να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η ΑΕΛ επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ Β’ και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του Βόρειου Ομίλου, στο -9 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Όγκμποε μόλις στο δεύτερο λεπτά της αναμέτρησης, με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο 16’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπράντονιτς. Τρία λεπτά αργότερα, ο επιθετικός των «βυσσινί» έκανε το 2-1, ενώ στο 27’, ο Μπράντονιτς βρήκε και πάλι δίχτυα, κάνοντας το 2-2.
Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα μείνει στην ισοπαλία, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι στο 88ο λεπτό. Ο Όγκμποε το μετουσίωσε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα, κάνοντας χατ-τρικ και έδωσε μία σημαντική νίκη στην ομάδα του, κρατώντας τη ζωντανή στο… κυνήγι της ανόδου.
ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (59′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Κ. Παπαγεωργίου (73′ Μιλτιάδης), Αντράντα (59′ Πλέγας), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59′ Μαυρίας), Νίνο (55′ Πεντρόσο), Όγκμποε.
ΠΑΟΚ Β’ (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μοριτσέλι, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Τσαούσης, Ουεντραόγκο, Νινούα (86′ Μελετίδης), Δαρέλας (72′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86′ Σπυράκος), Χατζηστραβός (72′ Γκορντεζιάνι), Πανίδης (66′ Σαλαμούρας).