Η κατάρρευση του β’ μέρους έφερε την ήττα για την ΑΕΚ (75-79)

Το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που εμφάνισε στο δεύτερος ημίχρονο δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο φετινό Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρ’ ότι φάνηκαν να καθαρίζουν εύκολα το παιχνίδι με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, γνώρισαν δίκαιη ήττα με 75-79 στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση μπήκε στον αγώνα με τον… αέρα της κατόχου του περσινού τροπαίου και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο +11 (42-31).

Στο απογοητευτικό τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ΑΕΚ ουσιαστικά ακύρωσε ό,τι είχε πετύχει στα πρώτα 20’, βραχυκύκλωσε επιθετικά από την πιεστική άμυνα των Ισραηλινών και από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-31, 55-58, 75-79.