Η Κροατία 3-0 σμπαράλιασε την Ουγγαρία κι έμεινε στην κορυφή

Ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020 έκανε η Κροατία, που σαν «σίφουνας» καθάρισε την Ουγγαρία με 3-0. Άνοιξε τον χωρό ο Μόντριτς, ενώ ο Πέτκοβιτς «χτύπησε» δύο φορές.

Μάλιστα, με τη νίκη αυτή οι Κροάτες, πήραν και την… άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τους Μαγυάρους στον πρώτο γύρο στη Βουδαπέστη τον περασμένο Μάρτιο.

Μόλις στο 5ο λεπτό, η ομάδα του Ντάλιτς κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να αποκτήσει από νωρίς τα ηνία του ματς. Μετά από λάθος των Ούγγρων, ο Μόντριτς έκλεψε την μπάλα και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει ιδανικά τον Γκουλάτσι για το 1-0.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν είκοσι λεπτά και οι Κροάτες βρήκαν και δεύτερη φορά δίχτυα. Ο Ρέμπιτς έτρεξε στην κόντρα, έβγαλε την ασίστ στον Πέτκοβιτς, ο οποίος με πλάτη στην εστία δοκίμασε το… τακουνάκι και δικαιώθηκε αφού έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι Μαγυάροι δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να διεκδικήσουν κάτι από το ματς και άφησαν τους γηπεδούχους να αλωνίζουν. Στο 42ο λεπτό, οι Κροάτες κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, βρήκαν διάδρομο για την περιοχή και ο Πέτκοβιτς από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο φινάλε του ημιχρόνου.Στο 55’ η Κροατία έχασε πέναλτι με τον Γκουλάτσι να… ψαρεύει τον Πέρισιτς, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Μαγυάροι έμειναν και με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κλάινσχαϊσλερ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Σλοβακία και Ουαλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Η ομάδα του Ράιαν Γκιγκς, αν και προηγήθηκε με τον Μουρ στο 25ο λεπτό, έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει ένα διπλό που θα την βάλει για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης. Στο 53’ η Σλοβακία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με τον Κούτσκα να πετυχαίνει ένα όμορφο τέρμα με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής.