Η Κροατία με Λιβάγια πέρασε απ’ την Αυστρία 1-3 και πήρε την πρωτιά

Η Κροατία του Mόντριτς έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση, πήρε τη νίκη (1-3) που της έδωσε την πρωτιά στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας και υποβίβασε την Αυστρία!

Αν και οι γηπεδούχοι πάλεψαν για τη… ζωή τους, οι φιλοξενούμενοι ήταν σε «δαιμονισμένη» κατάσταση για ακόμα μια φορά στο Nations League. Με 13 βαθμούς πλέον, κέρδισαν με το σπαθί τους την κορυφή και θα μονομαχήσουν για το τρόπαιο. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι έμειναν στους τέσσερις βαθμούς και από τη νέα διοργάνωση θα αγωνίζονται στη Β’ κατηγορία.

Ο σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτός που μόλις στο 6′ άνοιξε το σκορ στο ματς, για να έρθει όμως στο 9′ ο Μπάουμγκαρτνερ και να το φέρει στα ίσα. Ο Μάρκο Λιβάγια μπήκε στο 62′ και στο 69′ έδωσε και προβάδισμα στην Κροατία, με τον Λόβρεν στο 72′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Δεν ήταν όμως μόνο η Κροατία αυτή που χάρηκε για τη νίκη, καθώς η Γαλλία της χρωστάει τεράστια χάρη! Οι «τρικολόρ» υποτάχθηκαν στις ορέξεις της «καυτής» Δανίας στην Κοπεγχάγη (2-0), όμως με αυτό το αποτέλεσμα πήραν την τρίτη θέση στον 1ο όμιλο της Α’ κατηγορίας και γλύτωσαν τον υποβιβασμό!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 12 βαθμούς και πήραν τη δεύτερη θέση, αφού η Αυστρία δεν τους έκανε τη χάρη να μην χάσει.  Το ματς… τελείωσε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο. Στο 33′ ο Ντόλμπεργκ άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, ενώ έξι λεπτά αργότερα και εν μέσω καταιγισμού ευκαιριών, ο Όλσεν «σφράγισε» το τρίποντο.