Η Λαμία για πέμπτη σερί χρονιά στους οκτώ του κυπέλλου

Για πέμπτη σερί χρονιά, η Λαμία κατάφερε να προκριθεί στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, πετώντας εκτός συνέχειας τον Ιωνικό. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου το έκανε με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας και στο δεύτερο ματς (0-1) και με συνολικό σκορ 3-0 τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Λαμία ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες και πιέζοντας τον Ιωνικό. Στο 11’ ο Ρόμανιτς έκανε ωραίο γύρισμα, ο Τιρόνε έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χουτεσιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση.

Στο 23’ ο Βαλεριάνος έκανε το γύρισμα, ωστόσο ο Μάναλης δεν πρόλαβε την μπάλα και δεν την έστειλε στην εστία. Στο 28’ ο Τσιριγώτης έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Άοσμαν, ωστόσο ο Σαράνοφ μπλόκαρε. Ο Ελευθεριάδης στο 38’ ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια άνοιξε το σκορ, με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στον αγώνα αλλά και στην υπόθεση πρόκριση. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με την Λαμία να έχει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλότερο ρυθμό και λιγότερες ευκαιρίες να δημιουργούνται στις δύο εστίες. Στο 65’ ο Πογκοσιάν βρήκε τον Μάναλη, αλλά ο Προβυδάκης του έβαλε την κόντρα και δεν του επέτρεψε να απειλήσει μέσα από την περιοχή.

Δεν είχε δύσκολο έργο ο Ιωάννης Παπαδόπουλος, ούτε κάποια περίεργη φάση να αντιμετωπίσει και πέρασε απαρατήρητος.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης (90′ Χουτεσιώτης), Μύγας (60′ Γκοτσούλιας), Τσιριγώτης, Βαφέας (60′ Πογκοσιάν), Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κιάκος, Ντάλσιο (84′ Κωνσταντινίδης), Άοσμαν, Μάναλης, Καμπράλ (84′ Ματσούκας)

Λαμία: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (69′ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88′ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (69′ Νούνιες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81′ Τσούκαλος).