Η Λαμία καθάρισε εύκολα 2-0 τον Παναιτωλικό

Ουσιαστική η Λαμία καθάρισε 2-0 τον Παναιτωλικό στα πλέι άουτ κι έφτασε τους 30 βαθμούς, ενώ οι  Αγρινιώτες  έμειναν στους 17 κι έχουν μπει για τα καλά σε περιπέτειες.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε τον έλεγχο στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και άγγιξε το γκολ με τον Βιγιάλμπα αλλά ο Φερνάντες του το στέρησε με εντυπωσιακή επέμβαση. Η φάση αυτή ξύπνησε τον Παναιτωλικό, ο οποίος άρχισε να ισορροπεί χωρίς να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός. Η Λαμία συνέχισε να παίζει στο μισό γήπεδο, ψάχνοντας την κόντρα-επίθεση και ποντάροντας στην γρήγορη μεσοεπιθετική της γραμμή, κάτι που εκμεταλλεύτηκε αφού με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Αραβίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, έσπασε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον επερχόμενο Βιγιάλμπα, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Το γκολ σάστισε τους παίκτες του Μάκη Χάβου, οι οποίοι έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους για ορισμένα λεπτά. Όταν μάλιστα κατάφεραν να συνέλθουν από το… σοκ απείλησαν δις αλλά Ντάουντα και Μαλής δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κάχριμαν.

Το καλό ξεκίνημα του Παναιτωλικού στο δεύτερο μέρος ανακόπηκε από την διπλή αλλαγή του Άκη Μάντζιου που πάγωσε τον ρυθμό και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ηρεμήσει. Οι φάσεις αγνοούνταν μπροστά στις δύο εστίες, τα λάθη έρχονταν το ένα μετά το άλλο και το θέαμα ήταν… τραγικό. Μέχρι που η Λαμία χτύπησε για δεύτερη φορά στο ματς στο 78ο λεπτό. Σε μία ακόμη κόντρα ο Μπεχαράνο έσπασε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής και ο Μπιανκόνι που είχε μπει δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς, κάρφωσε τον Φερνάντες για το 2-0 που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Νιάσε (76′ Δημούτσος), Μπεχαράνο (87′ Πλιάτσικας), Βασιλόγιαννης (76′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βιγιάλμπα (55′ Μπουλούλης), Αραβίδης (55′ Καραμάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Μαλής, Σίεστεντ (46′ Λιάβας), Κέβιν (71′ Λουσέρο), Τσιγγάρας (71′ Μπαϊροβιτς), Ντίας, Ρόσα, Μουνιέ (71′ Αριγίμπι), Άλβαρες, Ντάουντα (83′ Ντουάρτε).