Η Λαμία με Ρόμανιτς 1-0 στα Τρίκαλα

Με γκολ του Ρόμανιτς στο 51ο λεπτό η Λαμία νίκησε στα Τρίκαλα (0-1) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το παιχνίδι έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο κάτι που περιόρισε τις φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες. Τα Τρίκαλα που βρίσκονται στην πρώτη θέση της Football League είχαν την μόνη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 42′, όταν ο Τσίπρας είδε πολύ ωραία τον Ριζογιάννη αλλά, ο μέσος των γηπεδούχων ήταν άστοχος.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άκης Μάντζιος, έριξε στο παιχνίδι τον Ρόμανιτς στη θέση του Ανάκογλου και ο Σέρβος επιθετικός λίγα λεπτά μετά δικαίωσε τον προπονητή του.

Μετά από ωραία προσπάθεια του Μπάχανακ ο Ρόμανιτς σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Οικονομόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1.

Στη συνέχεια τα Τρίκαλα πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς ωστόσο, να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση προς την εστία του Νταμίρ.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Πέλκας (74’ Πελάεθ), Λώττας, Ελευθεριάδης (67’ Γρηγορόπουλος), Τσίπρας (78’ Παπαγεωργίου).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Καχριμάν, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης (63’ Δημούτσος), Σκόνδρας, Σάλιακας (83’ Βλαχομήτρος), Βασιλόγιαννης, Ανάκογλου (46’ Ρόμανιτς), Καραμάνος.