Η Λαμία πρώτη νίκη 2-0 έβαλε stop στον Άρη

Η Λαμία που δεν είχε νίκη στο πρωτάθλημα, κατάφερε κι έριξε στα… σχοινιά 2-0 τον Άρη με πρωταγωνιστή τον Αραμπούλι που πέτυχε τα δύο γκολ και πήρε το πρώτο της τρίποντο, αισιοδοξώντας για παραμονή. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς αιφνιδιάστηκαν κι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Μέχρι το σημερινό ματς η Λαμία είχε μόλις πέντε τέρματα στον πρώτο γύρο, ενώ απέναντι στον Άρη στο «Αθανάσιος Διάκος» πέτυχε δύο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε επεισοδιακά, αφού μετά από ένα πέναλτι που ζήτησε η Λαμία ο Σκουλάς τα έκανε μαντάρα. Αρχικά στο 5’ ο Ματίγια ανατρέπει τον Ντέλετιτς στην περιοχή, ο Σκουλάς δεν δίνει κάτι, αλλά από το VAR τον ενημερώνουν ότι υπάρχει παράβαση. Ο διαιτητής από τη Θεσσαλία πάει να το δει και εν τέλει καταλογίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση αναλαμβάνει στο 8’ ο Αραμπούλι που νικάει τον Μπουσέ, αλλά ο διαιτητής το ακυρώνει αφού «ανακαλύπτει» προσποίηση του Γεωργιανού, κάτι που όντως απαγορεύει ο κανονισμός. Βέβαια ο Αραμπούλι εκτελεί με περίεργο τρόπο το πέναλτι, αλλά δεν σταματάει την κίνηση του, κάτι που προφανώς είδαν και στο VAR με αποτέλεσμα να μετρήσει εν τέλει το τέρμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς, άγγιξαν με τον Αραμπούλι και δεύτερο γκολ στο 13’ αλλά ο Μπουσέ αντέδρασε σωστά και έβγαλε το τετ α τετ του Γεωργιανού.

Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Λαμίας έκανε το… αδιανόητο. Ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Αραμπούλι έπιασε ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή, εκτέλεσε τον Μπουσέ για το 2-0 και έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Γρηγορίου, που είδε από νωρίς ότι μπορεί να διεκδικήσει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Μετά το δεύτερο γκολ της Λαμίας οι κίτρινοι πήραν το έλεγχο στο κέντρο, αλλά δύσκολα έβγαζαν ευκαιρίες μπροστά στην περιοχή του Επασί, με τον βεβαρημένο από τη βροχή αγωνιστικό χώρο να εμποδίζει τις προσπάθειες τους.

Ο Άρης στο 41’ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του να μπει και πάλι στο ματς, όταν ο Σούντγκρεν βρήκε τον Σάσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου από κοντά έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μάντζιου μπήκε με στόχο να βρει το γρήγορο γκολ που θα τη βάλει στο ματς. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε για τον Άρη στο 52’ με το πλασέ του Γκάμα όμως να φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Επασί.

Ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα και στο 60’ αποφάσισε να ρίξει στο ματς τους Λοπεθ, Ματίγια και Γκαρσία, ώστε να μπορέσει να βρει διαδρόμους και να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική.

Ωστόσο, μια ανόητη ενέργεια του Σούντγκρεν στο 63΄ , έκανε πιο δύσκολη την αποστολή των «κίτρινων». Ο Σουηδός, έχοντας νεύρα από το πώς πήγαινε το ματς, τσαντίστηκε με ένα ball boy που καθυστερούσε να του επιστρέψει την μπάλα και τον έσπρωξε με απαράδεκτο τρόπο, με αποτέλεσμα σωστά να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Σκουλά.

Οι «κίτρινοι» συνέχιζαν να πιέζουν και στο 79’ έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία να μειώσουν, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα να τραντάζει το δοκάρι του Επασί, ενώ ο ίδιος παίκτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά.

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου Μιχάλης): Επασί, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας Αντέτζο, Προβυδάκης, Τζανδάρης (77’ Παλαβαντισβίλι), Μπεχαράνο, Τιρόνε (63’ Μπιάρνασον), Καραμάνος (63’ Βλάχος), Ντέλετιτς (89’ Βασιλακάκης), Αραμπούλι.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος Άκης): Μπουσέ, Γκάνεα, Σούντγκρεν Μπεναλουάν, Ρόουζ, Λούκας Σάσα, Ματίγια (71’ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο (58’ Μαντσίνι), Σίλβα (58’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (58’ Λόπεθ)