Η Λάρισα επέστρεψε από το -21 και νίκησε 88-84 τον Προμηθέα

Μια νίκη χωρίζει τη Λάρισα από την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού παρότι στο 15’ βρισκόταν στο -21 (30-51), κατάφερε να επικρατήσει 88-84 του Προμηθέα στο κλειστό της Νεάπολης και να κάνει το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Στέφαν Μούντι με 20 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά και το τρίποντο με το οποίο η ομάδα του πέρασε μπροστά στα 17’’ πριν το τέλος (86-84). Καταπληκτικός ο νεαρός Τανούλης για τον Προμηθέα με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει το Σάββατο στην Πάτρα

Ο Προμηθέας μπήκε στο ματς μεταμορφωμένος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στην Πάτρα. Σε ένα μυθικό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε 7/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 11 ασίστ φτάνοντας στο +17, 19-36. Ο νεαρός Τανούλης που άρχισε στην πεντάδα είχε 9 πόντους και μαζί με τους Φόστερ και Σίμπσον ήταν οι οδηγοί για τους φιλοξενούμενους. Η Λάρισα βρέθηκε ακόμη και στο -21, 30-51, στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά κάπου εκεί άλλαξαν οι όροι. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, Χάντσον και Γκριν έγιναν συμπαραστάτες του Μούντι στην επίθεση και οι παίκτες του Φώτη Τακιανού πλησίασαν στους έξι, 45-51. Το δύσκολο καλάθι του Γκίκα έστειλε τον Προμηθέα στα αποδυτήρια με +8, 45-53, αλλά με το παιχνίδι να παίζεται και πάλι.

Ο καταπληκτικός Τανούλης άρπαξε από τα μαλλιά την ευκαιρία και φτάνοντας γρήγορα τους 17 πόντους φρόντιζε να κρατά μπροστά την ομάδα του (62-71). Ένα ξέσπασμα, όμως, του Μάριτς βοήθησε τους γηπεδούχους να φέρουν το ματς στα ίσα, 71-71, με 1:21 να απομένει στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μούντι έδωσε προβάδισμα στη Λάρισα 5:25 πριν το τέλος, ενώ ο ίδιος με ένα φοβερό τρίποντο στα 17,6’’ για τη λήξη έφερε την ομάδα του στο 86-84. Το βιαστικό τρίποντο του Σίμπσον δεν βρήκε στόχο και ο Χάτσον με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-84.

Δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84