Η Λειψία διέσυρε 6-1 τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν

Η Λειψία διέσυρε με 6-1 τη Σάλκε μέσα στο Γκελζενκίρχεν για τη 17η αγωνιστική της Bundesliga, με συνέπεια να πατήσει στη 2η θέση, τρεις πόντους πίσω από την Μπάγερν και να περιμένει τους αυριανούς αγώνες του προγράμματος για να δει τι θα κάνουν οι ανταγωνιστές της.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε σημείωσαν τα πρώτα τέσσερα γκολ του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αντρέ Σίλβα ήταν υπεύθυνος για δύο εξ αυτών και οι Μπένιαμιν Χένριχς και Τίμο Βέρνερ για τα άλλα δύο. To 4-0 έμοιαζε να αδικεί τους… φιλοξενούμενους, που είχαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, την ώρα που η Σάλκε είχε μόλις μία τελική.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η Σάλκε σκόραρε με τον Σοϊτσίρο Κοζούκι, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Ντάνι Όλμο και ο Γιουσούφ Πόουλσεν που έγραψαν το θριαμβευτικό 6-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 44′ Σίλβα, 15′ Χένριχς, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)

24/01 21:30 Μπάγερν – Κολωνία

24/01 21:30 Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη

24/01 21:30 Χέρτα – Βόλφσμπουργκ

25/01 19:30 Μάιντς – Ντόρτμουντ

25/01 21:30 Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ

25/01 21:30 Λεβερκούζεν – Μπόχουμ

25/01 21:30 Βέρντερ – Ουνιόν

25/01 21:30 Φράιμπουργκ – Άιντραχτ