Η Λετονία σόκαρε τους Τούρκους 3-3

Το Βέλγιο και η Ολλανδία φιλοδώρησαν με οκτώ και επτά γκολ αντίστοιχα τη Λευκορωσία και το Γιβραλτάρ και σημείωσαν τις μεγαλύτερες νίκες στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αντίθετα η Τουρκία αν και βρέθηκε να προηγείται με 3-1 της Λετονίας γκέλαρε  3-3. Η Ουαλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στην αναμέτρηση με την Τσεχία επικρατώντας με 1-0

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Για τον 1ο όμιλο το Λουξεμβούργο υποδέχτηκε την Πορτογαλία και μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 30′ της αναμέτρησης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Γκέρσον Ροντρίγκες από το ύψος της μικρής περιοχής σοκάροντας τον Ρονάλντο και τους συμπαίκτες του.

Η Πορτογαλία κατάφερε να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζότα να βρίσκει δίχτυα σε ένα ακόμη ματς και να κάνει το 1-1 με κεφαλιά.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην Πορτογαλία στο 50′ της αναμέτρησης ολοκληρώνοντας μια ωραία επίθεση των φιλοξενούμενων με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι Πορτογάλοι βρήκαν και τρίτο τέρμα στο 80′ με τον Μπρούνο Φερνάντες.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής η Ουαλία υποδέχτηκε την Τσεχία με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η Τσεχία έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 48′ καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Σικ ενώ και η Ουαλία είδε τον Ρόμπερτς να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο 77′.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση μπήκε από τον Τζέιμς στο 81′ της αναμέτρησης.

Το Βέλγιο ήταν καταιγιστικό κόντρα στη Λευκορωσία και επικράτησε με 8-0 πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Μπατσουαγί με σουτ στο 14′. Τρία λεπτά αργότερα ο Βανάκεν έγραψε το 2-0 ενώ ο Τροσάρντ στο 38′ διαμόρφωσε το 3-0 και στο 42′ ο Ντόκου έγραψε το 4-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πρατ στο 49′ να γράφει το 5-0 για τους Βέλγους. Το 6-0 διαμόρφωσε ο Μπεντεκέ στο 70′ ενώ το 7-0 έγραψε ο Τροσάρ στο 76′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ενώ το τελικό 8-0 διαμόρφωσε ο Μπατσουαγί.

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Οι “οράνιε” αν και περίμεναν να έχουν ευκολότερο έργο κόντρα στο Γιβραλτάρ τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα στο 41′ της αναμέτρησης με τέρμα του Μπέργκχαους. Από κει και πέρα όλα ήταν εύκολα.

Στο Μαυροβούνιο η Νορβηγία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 35′ με πλασέ του Σόρλοθ από κοντά και να πάρει τη νίκη.

Η Τουρκία άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′ με σουτ του Καραμάν ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 33′ ο Τσαλχάνογλου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα όμως η Λετονία κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Σαβάλνιεκς. Ήταν το γκολ κλειδί που κράτησε τους Λετονούς στο παιχνίδι για να πάρουν τελικά την ισοπαλία 3-3.

Με πέναλτι του Γιλμάζ η Τουρκία έκανε το 3-1 στο 52′ αλλά η Λετονία δεν τα παράτησε και κατάφερε να ισοφαρίσει. Αρχικά στο 58′ ο Ούλντιριτς έκανε το 3-2 και το τελικό 3-3 έγραψε ο Ικαούνιεκς στο 79′.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Για τον 8ο όμιλο η Σλοβακία υποδέχτηκε τη Ρωσία και πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 38′ με τον Σκρίνιαρ να σκοράρει για τους γηπεδούχους. Το 1-1 έγινε από τον Φερνάντες 71′ αλλά ο Μακ ήταν αυτός που στο 74′ διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.