Η Λεβερκούζεν 2-0 την Άιντραχτ σφραγίζει την παρουσία στο Champions League

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Άιντραχτ και πλέον της αρκεί άλλη μία νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, έτσι ώστε να τερματίσει οριστικά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και να σφραγίσει την παρουσία της στο Champions League της επόμενης σεζόν!

Ο Παουλίνιο έδωσε το προβάδισμα στη Λεβερκούζεν στο 18ο λεπτό, ενώ ο Σικ διπλασίασε τα τέρματα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51′), σκοράροντας για 22η φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα για την Άιντραχτ, η οποία έμεινε στην 11η θέση και στρέφει ξανά την προσοχή της στο Europa League και στον δεύτερο ημιτελικό της Πέμπτης κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Το μυαλό στα ημιτελικά του Europa League είχαν και οι ποδοσφαιριστές της Λειψίας, οι οποίοι γνώρισαν οδυνηρή ήττα με 3-1 στην έδρα της Γκλάντμπαχ, μένοντας έναν βαθμό μακριά από την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε.

Ο Εμπολό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 17′, με τον Ενκουνκού να ισοφαρίζει στο 36′. Αυτό ήταν το γκολ νούμερο 51 στο οποίο συμμετέχει ο Γάλλος μέσος (με γκολ ή ασίστ) κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν!

Η Γκλάντμπαχ πήρε εκ νέου τα ηνία του ματς στο 45’+2′ με γκολ του Χόφμαν, με τη Λειψία να κυριαρχεί και να μετατρέπει σε μονόλογο το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στο 64′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ελβέντι, ωστόσο στο 77′ ο Χόφμαν κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 3-1, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και κόντρα στη ροή του αγώνα.