Η Λιλ με ανατροπή νίκησε 2-1 στη Σεβίλλη

Η Λιλ νίκησε τη Σεβίλλη στην Ανδαλουσία με ανατροπή 2-1 για την τέταρτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του γκρουπ μαζί με τη Βόλφσμπουργκ.

Η Σεβίλλη ξεκίνησε δυνατά και στο 15΄ανοιξε το σκορ. Ο Ράφα Μιρ με ατομική προσπάθεια κέρδισε μια κόντρα, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Οκάμπος που σούταρε, απέκρουσε ο Γκρμπιτς και ο Αργεντινός επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Οι Ανδαλουσιανοί συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες, όμως ο Μπαμπά στο 34΄έχασε μεγάλη ευκαιρία για την πρωταθλήτρια Γαλλίας. Στο 42’ ο Ντιλέινι ανέτρεψε τον Μπαμπ μέσα στην περιοχή δόθηκε πέναλτι, μέσω του VAR, και ο Νταβίντ έκανε το 1-1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ η Λιλ έκανε το 1-2. Ο Τσελίκ μπήκε μέσα στην περιοχή και με το αριστερό, έδωσε στον Ικονέ και αυτός σκόραρε. Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό και δεν δημιουργούσαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι Ντιαλό και Λαμέλα έχασαν από μια καλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Ο Νταβίντ έχασε νέα ευκαιρία για τους «λιλουά» και οι Σεβιγιάνοι προσπαθούσαν να πιέσουν και να μπουν πιο επικίνδυνα στη γαλλική περιοχή χωρίς, όμως, κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα στο επτάλεπτο των καθυστερήσεων.