Η Λίβερπουλ ασταμάτητη πήρε στο ντέρμπι 2-0 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Λίβερπουλ πήρε το ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-0) και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Γιούργκεν Κλοπ συμπλήρωσε τις 150 νίκες στον πάγκο των «κόκκινων» με το αποψινό τρίποντο, ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του έφτασε τα 39 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα.

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ έφτασε τους 64 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Σίτι στους 16 βαθμούς, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Από την άλλη μεριά, οι «κόκκινοι διάβολοι» παρέμειναν πέμπτοι παρέα με τη Γουλβς, έχοντας 34 βαθμούς, ενώ βρίσκονται 5 βαθμούς πίσω από την 4η θέση και την Τσέλσι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν… υπήρχε πουθενά στο γήπεδο και οι παίκτες της δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα. Στο 14΄ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ, με μια τρομερή κεφαλιά, άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους».

Με φόρα μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με την μια φάση να διαδέχεται την άλλη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και την Γιουνάιτεντ ξαφνικά να… ξυπνάει μετά το 60ο λεπτό του αγώνα, δημιουργώντας κάποιες φάσεις, χωρίς να μπορεί να βρει τον στόχο.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, τόσο η ομάδα του Κλοπ, όσο και του Σόλσκιερ πίεζαν και έπαιζαν με έντονο ρυθμό, με το αποκορύφωμα να γίνεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μοχάμεντ Σάλαχ, ύστερα από αγώνα… δρόμου, με ωραίο πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-0!