Η Λίβερπουλ παρά τις απουσίες νίκησε 1-0 τον Άγιαξ και προκρίθηκε

Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ δεν λύγισε από τις απουσίες και επικράτησε με 1-0 του Άγιαξ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους «16» και την πρώτη θέση στον όμιλο.

Κόλλησε με την Μίντιλαντ στο Μπέργκαμο η Αταλάντα (1-1) και τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πάει για νίκη ή ισοπαλία στην Ολλανδία με τον Άγιαξ, ο οποίος θέλει μόνο νίκη για να πάρει το εισιτήριο!

Λίβερπουλ-Αταλάντα 1-0

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με φάσεις εκατέρωθεν, το 0-0 δεν… κουνήθηκε. Η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή, αλλά δεν μπορούσε να βρει το γκολ απέναντι στον καλοστημένο Άγιαξ που με την τρομερή μεσοεπιθετική της γραμμή προσπαθούσε να απειλήσει. Τάντιτς και Αντονί δημιουργούσαν, αλλά δεν το εκμεταλλεύονταν οι συμπαίκτες τους, ενώ οι Σαλάχ, Ζότα ήταν άστοχοι και από την άλλη μεριά. Η Λίβερπουλ, όμως, δεν… λύγισε από τις απουσίες αλλά και την καλή ομάδα που είχε απέναντί της. Ο Νέκο Γουίλιαμς έκανε τη σέντρα, την οποία δεν υπολόγισε καθόλου καλά ο Ονάνα και ουσιαστικά προσέφερε στον Κέρτις Τζόουνς ένα εύκολο γκολ στο 58ο λεπτό για το 1-0. Σκορ που δεν άλλαξε, με τον Άγιαξ να βγαίνει μπροστά αλλά να μην βρίσκει το γκολ, κάτι που δεν έγινε ούτε από πλευράς Λίβερπουλ στην κόντρα.

Αταλάντα-Μίντιλαντ 1-1

Σοκαριστικό αποτέλεσμα για την Αταλάντα, η οποία γλίτωσε στο φινάλε κόντρα στην Μίντιλαντ (1-1) και τουλάχιστον πήρε τον βαθμό που την ανέβασε δεύτερη και την έκανε… οδηγό στην μάχη της δεύτερης θέσης κι ενόψει του «τελικού» στο Άμστερνταμ με τον ‘Αγιαξ.

Η Μίντιλαντ σόκαρε την Αταλάντα στο 13ο λεπτό με τον Καμπά να μοιράζει και τον Σολζ να εκτελεί, με τους μπεργκαμάσκι να πιέζουν αλλά να μην μπορούν να μετουσιώσουν σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες τους. Στο 79ο λεπτό, όμως, ο Ρομέρο κατάφερε να σκοράρει μετά την ασίστ του Χάτεμπερ, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 που ανέβασε την Αταλάντα στους 8 βαθμούς και έδωσε έναν τιμητικό βαθμό στη Μίντιλαντ.