Η Λίβερπουλ πέρασε από το Κάρντιφ 0-2

Χωρίς φρένα συνεχίζει η Λίβερπουλ, η οποία πέρασε με 2-0 από το Κάρντιφ και έπιασε κορυφή, μετρώντας την ένατη σερί νίκη της. Η Λίβερπουλ είχε την κατοχή, είχε τις ευκαιρίες και χτύπησε την ώρα που έπρεπε με Βαϊνάλντουμ και Μίλνερ.

Η Λίβερπουλ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο ματς αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς. Οι παίκτες της Κάρντιφ όμως είχε κλείσει τους χώρους με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι φιλοξενούμενοι να κάνουν το παιχνίδι τους. Στο 22ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους «Reds» με τον Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος αφού έκρυψε την μπάλα μαζί με Σαλάχ και Μανέ βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο αστόχησε.

Η Λίβερπουλ που είχε συντριπτική κατοχή της μπάλας απείλησε και πάλι στο 41ο λεπτό με τον Φιρμίνο που έπιασε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας της Κάρντιφ έδειξε και πάλι τα αντανακλαστικά του. Τρία λεπτά αργότερα (44′) η Κάρντιφ απείλησε με τον Νιάσε αλλά ο Άλισον έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό ο Βαϊνάλντουμ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και με κεραυνό μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ άνοιξε το σκορ για τη Λίβερπουλ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν εκ νέου μεγάλη ευκαιρία με τον Χέντερσον στο 61ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά η Λίβερπουλ έπαιξε όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα.

Στο 81ο λεπτό ο Μίλνερ με πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ και την έφερε πιο κοντά στη νίκη. Η Λίβερπουλ σημείωσε την ένατη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που είχε να συμβεί από το 2014.

Τεράστια εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Κρίσταλ Πάλας που επικράτησε με 3-2 της Άρσεναλ και άφησε την ομάδα του Ουνάι Έμερι στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Η Πάλας πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό όταν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Μπεντέκε κέρδισε το φάουλ από τον Μαυροπάνο (που δέχτηκε κίτρινη κάρτα) έξω από την περιοχή σε πλάγια θέση. Ο Βέλγος επιθετικός μετά από εκτέλεση του Λούκα Μιλιβόγεβιτς πήρε την κεφαλιά πέτυχε το γκολ. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ μετά από έναν χρόνο και τον Απρίλιο του 2018 όπου είχε σκοράρει κόντρα στη Λέστερ.

Ο Κουαγατέ στις καθυστερήσεις του αγώνα έχασε δύο σερί ευκαιρίες να κάνει το 0-2 για την ομάδα του. Στο 45ο λεπτό απέκρουσε με ευκολία ο Λένο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της Άρσεναλ έκανε μια σπουδαία επέμβαση.

Η Άρσεναλ έφερε το ματς στα ίσα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι στο 48ο λεπτό έβγαλε ωραία επίθεση από αριστερά με τον Λακαζέτ να πασάρει τον Οζίλ. Ο Γερμανός δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. Η Πάλας όμως βρήκε και πάλι το γκολ με τον Ζαχά στο 62ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ πίσω από τη μεσαία γραμμή ο παίκτης των φιλοξενούμενων δεν παράτησε τη φάση και έκανε το 1-2 μέσα στο Emirates ενώ έξι λεπτά αργότερα ο ΜακΆρθουρ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-3 για την Πάλας.

Στο 78ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ με εκπληκτικό τελείωμα μείωσε για την Άρσεναλ (2-3) δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την Πάλας να παίρνει τη νίκη.