Η Λίβερπουλ προχωρά ακάθεκτη (video)

Η Λίβερπουλ δέχτηκε πίεση από τη Γουλβς, ειδικά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αλλά κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 και να διατηρήσει τη διαφορά των 13ων βαθμών από τη 2η Λέστερ. Έχει δε, ένα ματς λιγότερο.

Σε ένα ακόμα ματς η πρωτοπόρος της Premier League έφτασε στη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσει κι αυτό είναι ένα ακόμα κέρδος της μέσα στη χρονιά. Και σημειωτέον ότι πριν από λίγες ημέρες η Γουλβς είχε πετύχει μεγάλη νίκη απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι.

Απόψε στο Άνφιλντ το VAR είχε κρίσιμο ρόλο. Οι κόκκινοι άνοιξαν το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Μανέ ο οποίος είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του από τον ώμο του Λαλάνα. Ωστόσο ο διαιτητής θέλησε να τσεκάρει τη φάση από το VAR με τη βοήθεια του οποίου τελικά υπέδειξε το γκολ.

Λίγο αργότερα ο διαιτητής Τέιλορ συμβουλεύτηκε και πάλι το VAR. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Νέτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον αλλά ο διαιτητής έκρινε ότι άσος της Γουλβς ήταν σε θέση οφ-σάιντ καθώς στο βίντεο φάνηκε να είναι… χιλιοστά πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο. Η Λίβερπουλ δημιούργησε απειλές στην εστία της Γουλβς αλλά βρέθηκε και η ίδια αρκετές φορές σε δύσκολη θέση.