Η Λίβερπουλ στην κορυφή 3-0 τη Λιντς αλλά το σοκ ήλθε απ’ τον τραυματισμό του Έλιοτ

H Λίβερπουλ ήταν εξαιρετική και με το 3-0 στο Έλαντ Ρόουντ κόντρα στη Λιντς οι Reds βρέθηκαν στην κορυφή της Premier League.

Ο Σαλάχ έφτασε τα 100 γκολ στην Premier League, η ομάδα του είναι στην κορυφή, όμως τα χαμόγελα… πάγωσαν με τον σοκαριστικό τραυματισμό του Έλιοτ.

Η Λιντς έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ραφίνια έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, μοίρασε ιδανικά στον Ροντρίγκο, αλλά ο Αλισον είχε σωστή αντίδραση. Η Λίβερπουλ μετά το 10΄ πήρε τον έλεγχο, πίεσε, με τους Μανέ, Ζότα, Σαλάχ να προκαλούν προβλήματα. Στο 11ο λεπτό ο Σενεγαλέζος νικήθηκε από τον Μελιέ, ενώ και στο 14′ ο Γάλλος είχε ωραία επέμβαση στην προσπάθεια του Πορτογάλου. Στο 20΄ οι Reds άνοιξαν το σκορ!

Ο Άρνολντ έκανε τη σέντρα και ο Μο Σαλάχ είχε ραντεβού με την ιστορία, μιας και με το γκολ που πέτυχε έφτασε τα 100 στην Premier League (σε 162 ματς). Το γκολ έφερε ακόμα μεγαλύτερη πίεση, η Λίβερπουλ κυκλοφορούσε εξαιρετικά και απειλούσε.

Σε ένα τρίλεπτο η ομάδα του Κλοπ έχασε ισάριθμες μεγάλες ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς. Στο 25΄ ο Σαλάχ έκανε την πάσα στον Τιάγκο, ο τελευταίος σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μανέ από κοντά… κατάφερε να αστοχήσει, ενώ στο 27’ ο Μελιέ είχε μεγάλη επέμβαση στην προσπάθεια του Ελιοτ. Οι «Κόκκινοι» έκαναν ό,τι ήθελαν στο ματς, κάτι που αποτυπωνόταν στο ματς με 12 τελικές προσπάθειες. Η Λιντς πάντως θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Άιλινγκ από κοντά αστόχησε.

Ίδιο σκηνικό στην επανάληψη, η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο από την αρχή, πίεσε και στο 50’ σφράγισε τη νίκη! Ο Μανέ ζήτησε πέναλτι, ο Σαλάχ δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως από το κόρνερ που κέρδισε ήρθε το γκολ. Αδράνεια της άμυνας και ο Φαμπίνιο από κοντά πέτυχε το 2-0 για τους Reds.

Τα χαμόγελα των Reds πάγωσαν στο 60’ με τον σοκαριστικό τραυματισμό του Έλιοτ από μαρκάρισμα του Στράουτ. Ο νεαρός μέσος της Λίβερπουλ αποχώρησε με φορείο, ενώ η Λιντς έμεινε με δέκα παίκτες.

Ο ρυθμός έπεσε, οι φιλοξενούμενοι είχαν το μυαλό στη… Μίλαν, ωστόσο 81΄θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο τέρμα, αλλά ο Μανέ έχασε μοναδικό τετ α τετ. Ο Σενεγαζλέζος το έψαχνε και στις καθυστερήσεις το βρήκε με το… 10 σουτ στο ματς, μιας και με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 0-3, φτάνοντας παράλληλα τα 99 τέρματα στην Premier League.