Η Λίβερπουλ ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπέρνλι 1-0

Η Μπέρνλι δυσκόλεψε τη Λίβερπουλ, όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να φύγει από το “Turf Moor” με τη νίκη (1-0), μειώνοντας ξανά τη διαφορά από την κορυφή της Premier League στους εννέα βαθμούς.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 40ο λεπτό, όταν ο Φαμπίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προσπάθεια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ.

Στον πάγκο έμεινε για τους νικητές ο Κώστας Τσιμίκας. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε και η Γουλβς, που επιβλήθηκε 2-0 της Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο, καθαρίζοντας μάλιστα το ματς από το πρώτο 20λεπτο!

Ο Χιμένες έβαλε μπροστά τους «λύκους» στο 6’, με τον Ντεντόνκερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 18’ και την ομάδα του Ζοσέ Σα να προσπερνά εκείνη του Αντόνιο Κόντε στην 7η θέση.

Τέλος, βαθιά ανάσα πήρε η Νιούκαστλ, που χάρη στο εντός έδρας 1-0 (35’ Τρίπιερ) ενάντια στην Άστον Βίλα ξέφυγε στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες.