Η Μάιντς απάντησε δύο φορές στην Κολονία

Η Κολονία πέτυχε γκολ στο ξεκίνημα των δύο 45λεπτων, όμως η Μάιντς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 2-2 και να φύγει με σημαντικό βαθμό από το Rhein Energie Stadion.

Η Κολονία μπήκε δύο φορές στο γήπεδο με γκολ νωρίς και  πίστεψε ότι επέστρεψε με τρίποντο στη δράση, όμως η Μάιντς είχε άλλη άποψη και αφού σκόραρε δύο φορές μέσα σε 10 λεπτά προς το τέλος, πήρε σημαντικό βαθμό που την κρατά σίγουρα εκτός της θέσης των play-off υποβιβασμού.

Μόλις στο 6’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, καθώς έπειτα από μπαλιά 50 μέτρων ο Ουτ έκανε ωραίο πάρσιμο, ανατράπηκε από τον Ντιακατέ μέσα στην περιοχή και από τη βούλα του πέναλτι ήταν εξαιρετικός βρίσκοντας τα πλαϊνά δίχτυα. Η Μάιντς ανέβηκε άμεσα αφού βρέθηκε να κυνηγά, πίεσε και είχε φάσεις με Μπούτιους (12’) και Ονισίβο (29’), όμως το 1-0 παρέμεινε ως το γκο του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη έγινε… χαμός. Η Κολονία σκόραρε και πάλι νωρίς καθώς στο 53’ η ωραία σέντρα του Ντρέξλερ βρήκε το κεφάλι του Κάιντς για το 2-0, το οποίο όμως δεν έμελλε να διατηρηθεί για πολύ. Στο 61’ ο Αβονίγι – που είχε στο γήπεδο μόλις 5 λεπτά – ολοκλήρωσε μια εκπληκτική ομαδική προσπάθεια και συρτή σέντρα του Μπακού από δεξιά για το 2-1 και πριν καλά-καλά καταλάβουν οι παίκτες του Μάρκους Γκίσντολ τι έγινε, δέθηκε και δεύτερο γκολ.

Στο 72’ άφησαν πολύ μόνο τον Κουντέ, ο οποίος ξεκίνησε λίγο μετά τη σέντρα, κουβάλησε τη μπάλα ανάμεσα από αντιπάλους που τον κοιτούσαν και αφού κανένας δεν θέλησε να πάει πάνω του, τελείωσε τη φάση για το 2-2. Στο 78’ η κεφαλιά του Κόρδοβα και η διπλή ευκαιρία του στο 81’ δεν ήταν ικανές να αλλάξουν την ιστορία του ματς που ολοκληρώθηκε ισόπαλο.