Η Μακάμπι στέλνει τον Απόλλωνα Λεμεσού στον Ολυμπιακό

Μετά τον Ολυμπιακό η Μακάμπι πέταξε έξω από το Champions League και τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Η ομάδα από το Ισραήλ έκανε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε 4-0 των Κυπρίων και ετοιμάζει βαλίτσες για τα playoffs του Champions League.

Την ίδια ώρα, στέλενει τον Απόλλωνα Λεμεσού αν δεν υπάρξει μια τεράστια ανατροπή στη ρεβάνς… πάνω στον Ολυμπιακό, αφού αν οι Πειραιώτες περάσουν το εμπόδιο της Σλόβαν Μπρατισλάβας τότε οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν στα playoffs του Europa League.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μακάμπι κυριάρχησε από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, κάτι που δείχνουν και οι 21 τελικές που δημιούργησε! Η πίεση λοιπόν των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 38ο λεπτό όταν ο Πεϊμπερνές σκόραρε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Μοχάμεντ στο 54′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Ισραηλινούς, με τον Απόλλωνα Λεμεσού να μένει με παίκτη λιγότερο έξι λεπτά αργότερα λόγω αποβολής του Γιοβάνοβιτς που δέχτηκε σε μικρό διάστημα δύο κίτρινες κάρτες (51′-60′). Δύο λεπτά μετά ο Μοχάμεντ σκόραρε ξανά για να… ανοίξει το σκορ, με τον Πιερό στο 79′ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να διαμορφώνει το τελικό 4-0