Η Μάντσεστερ έβαλε στα δίχτυα (9-0) την Σαουθάμπτον (video)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε το βράδυ της Τρίτης τη Σαουθάμπτον για την 22η αγωνιστική της Premier League και την φιλοδώρησε με εννέα γκολ!

Εννιά γκολ είχε βάλει στην Σαουθάμπτον και η Λέστερ πριν από δυο χρόνια.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε πετύχει ξανά 9 γκολ κόντρα στην Ίπσουιτς το 1995.

Ο Γουάν Μπισάκα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, καθότι ήδη η Σαουθάμπτον έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του  Άλεξ Γιάνκεβιτς, ενώ ο Ράσφορντ έκανε το 2-0 στο 25ο. Το 3-0 έγινε ύστερα από τέσσερα λεπτά (34′) με το αυτογκόλ του Μπέντναρεκ.Στο 39′ ήλθε ο Καβάνι να κάνει το 4-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι φυσικά δεν σταμάτησαν. Κράτησαν περισσότερα για το δεύτερο μέρος.Ο Μαρσιάλ στο 69′ έκανε το 5-0, ο ΜακΤόμινεϊ ύστερα από δύο λεπτά (71′) το 6-0. Στο 87ο λεπτό ο Ντιν σφύριξε πέναλτι και απέβαλε τον Μπέντναρεκ, ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε, ευστόχησε και έκανε το 7-0.Στο 90ό είχαμε το δεύτερο γκολ του Μαρσιάλ και όγδοο της Γιουνάιτεντ για το 8-0. Το τελικό σκορ (9-0) διαμόρφωσε ο Τζέιμς στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε τους 44 βαθμούς και έπιασε στην πρώτη θέση της Premier League τη Σίτι. Η ομάδα του Σόλσκιερ, ωστόσο, έχει και δύο ματς περισσότερα από εκείνη του Γκουαρδιόλα.