Η Μάντσεστερ Σίτι 1-0 την Τότεναμ πανηγύρισε το τέταρτο συνεχόμενο League Cup

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 την Τότεναμ και πανηγύρισε το τέταρτο συνεχόμενο League Cup μπροστά σε 8.000 θεατές.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε το όγδοο τρόπαιο της ιστορίας της, νούμερο που τη φέρνει στα ίσα με τη Λίβερπουλ, στην κορυφή της σχετικής λίστας.
Η κεφαλιά του Λαπόρτ στα τελευταία λεπτά έδωσε στους «πολίτες» το τρόπαιο που άξιζαν.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Σίτι. Ήδη από τα πρώτα λεπτά, η πίεση των «πολιτών» ήταν ασφυκτική, με τον Στέρλινγκ να δημιουργεί αρκετές απειλητικές προϋποθέσεις για την εστία του Γιορίς. Στο 14’, ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε προ κενής εστίας το σουτ του Άγγλου εξτρέμ, ενώ στο 26’, ήταν η σειρά του Φόντεν να δει το σουτ του να κοντράρει και να καταλήγει στο δοκάρι.
Ο Στέρλινγκ απείλησε ξανά στο 30’, όμως το γύρισμά του δεν είχε τα φάλτσα που χρειάζονταν για να πάει η μπάλα στην εστία, ενώ ο Μαχρέζ είχε δύο τρομερά σουτ που πέρασαν άουτ μεταξύ 35’ και 37’. Στις καθυστερήσεις, ο Γιορίς έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Κανσέλο, με το 0-0 να διατηρείται.

Μπορεί οι Λονδρέζοι να μπήκαν στο δεύτερο μέρος με μία μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Λο Σέλσο, που έβγαλε εντυπωσιακά ο Στέφεν, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία, με την πίεση της Σίτι να εντείνεται σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό μετά το 70’.
Στο 71’, ο Γιορίς μάζεψε την κοντινή κεφαλιά του Φερναντίνιο, ενώ ένα δίλεπτο αργότερα ο Γάλλος είπε ένα εντυπωσιακό «no» σε σουτ του Μαχρέζ. Η λύτρωση, εντέλει, ήρθε στο 82’ για τη Σίτι, όταν ο Λαπόρτ έπιασε την δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντε Μπρόινε, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Μάντσεστερ Σίτι (Π. Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Φερναντίνιο (84′ Ρόδρι), Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (87′ Σίλβα), Μαχρέζ, Φόντεν, Στέρλινγκ.
Τότεναμ (Ρ. Μέισον): Γιορίς, Οριέ (90′ Μπέργκβαϊν), Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ (83′ Ντέλε Άλι), Γουίνκς, Μόουρα (67′ Μπέιλ), Λο Σέλσο (67′ Σισοκό), Σον, Κέιν.