Η Μάντσεστερ Σίτι για τέταρτη σερί σεζόν πρωταθλήτρια Αγγλίας 3-1 τη Γουέστ Χαμ

Η Άρσεναλ έμεινε δυο πόντους πίσω παρά τη νίκη της 2-1 επί της Έβερτον

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι για τέταρτη σερί σεζόν πρωταθλήτρια Αγγλίας, καθώς πέρασε για δύο βαθμούς την Άρσεναλ. Η Σίτι νίκησε τη Γουέστ Χαμ 3-1, πανηγυρίζοντας τον 10ο τίτλο της ιστορίας της.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε το «καθήκον» της απέναντι στη Γουέστ Χαμ, επικρατώντας 3-1 στο κατάμεστο «Έτιχαντ», γράφοντας παράλληλα ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος σύλλογος από καταβολής πρώτης εθνικής που κατακτά για τέσσερα συναπτά έτη το πρωτάθλημα!

Μόλις τέσσερις ομάδες είχαν καταφέρει να «αγγίξουν» αυτό το ρεκόρ, με τις Χάντερσφιλντ (1924-26), Άρσεναλ (1933-35), Λίβερπουλ (1982-84) και δύο φορές τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1999-01 και 2007-09) να σταματούν στα τρία!

Οι «πολίτες» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, χάρη στα εξαιρετικά τέρματα του Φιλ Φόντεν (2′, 18′). Μάλιστα, με βάση την εικόνα του ματς, άξιζαν τουλάχιστον δύο ακόμα γκολ στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, τα «σφυριά» στην πρώτη ουσιαστικά τελική τους στο ματς μείωσαν με το απίθανο ψαλιδάκι του Κούντους στο 43′! Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να μπλέξουν σε… περιπέτειες και για αυτό μπήκαν με το ίδιο πάθος και ένταση στην επανάληψη. Και δικαιώθηκαν στο 59′ με το πλασέ του Ρόδρι για το 3-1, έχοντας και άλλες φάσεις μέχρι το φινάλε να πετύχουν και περισσότερα τέρματα. Το φινάλε του ματς, βρήκε τη Σίτι να πανηγυρίζει μαζί με τους φιλάθλους της την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα!

Από την άλλη, η Άρσεναλ, έχοντας και το… ακουστικό στο Μάντσεστερ και ούσα επηρεασμένη από το αποτέλεσμα στο «Έτιχαντ» δεν μπόρεσε να παίξει το γνωστό γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρό της. Ενδεικτικό είναι πως η Έβερτον «πάγωσε» το «Έμιρεϊτς» με τον Γκουεγιέ στο 40′, για να έρθει ο Τομιγιάσου τρία λεπτά αργότερα να φέρει το ματς στα ίσα.

Μπορεί οι ελπίδες για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου μετά από 20 ολόκληρα χρόνια να είχαν… μηδενιστεί, ωστόσο, οι Λονδρέζοι πάλεψαν στο δεύτερο 45λεπτο ώστε να κλείσουν με θετικό τρόπο της φετινές υποχρεώσεις τους. Μάλιστα, στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες, ανάμεσά τους τα δύο δοκάρια με τους Χάβερτς και Σμιθ-Ρόου αλλά και μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Όντεγκααρντ. Τελικά, τη λύση έδωσε ο Χάβερτς στο 89ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή.