Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε εκτός έδρας (1-3) την Κρίσταλ Πάλας

Η Μάντσεστερ Σίτι πήγε στο Λονδίνο με σκοπό να φύγει από το “Σέλχαρστ Παρκ” με τη νίκη. Και τα κατάφερε.

Νίκησε 3-1 την Κρίσταλ Πάλας κι επέστρεψε στην κορυφή της Premier League, περιμένοντας να δει στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Τσέλσι. Έτσι κι αλλιώς – και μετά το ματς του Άνφιλντ – θα έχει και πάλι ματς λιγότερο από τους ρεντς.

Δέκα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Νταβίδ Σίλβα μπήκε από αριστερά, έβγαλε κεντρικά για τον Στέρλινγκ, εκείνος κάνει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα λίγο έξω κι ενώ ο Γκουαΐτα ήταν εκτός θέσης.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ πήρε προσωπική ρεβάνς κι άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό. Μετά τη φανταστική κάθετη του Ντε Μπράινε, ο Στέρλινγκ βγήκε δεξιά, υπό δύσκολη γωνία έκανε το σουτ και νίκησε τον Γκουαΐτα.

Στο 45ο λεπτό ο Γκιουντογάν έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Αγκουέρο όμως, ο Ντε Μπράινε ήλθε τρέιλερ για το σουτ, όμως αυτό κόντραρε. Στο 62ο λεπτό, οι πολίτες έφθασαν στο 0-2.

Και πάλι με τον Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Αγκουέρο έβγαλε για τον Σίλβα, ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή αριστερά, γύρισε πίσω στον Σανέ, ο Γερμανός έβγαλε στη δεξιά πλευρά κι ο Στέρλινγκ με εξαιρετικό σουτ διεύρυνε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Κι όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν. Με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς, αυτή τη φορά όχι με πέναλτι όπως συνηθίζει. Αλλά με φάουλ που ήταν σαν… πέναλτι. Ήταν το 80ό λεπτό όταν ο Γκιουντογάν σταμάτησε αντικανονικά τον Ζαά, ο πρώην αρχηγός του Ολυμπιακού εκτέλεσε και νίκησε τον Έντερσον, μειώνοντας.

Στο 90ό λεπτό η μπάλα έφθασε στον Γκαμπριέλ Ζεζούς – κακώς δεν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ – ο Βραζιλιάνος αριστερά εντός περιοχής, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (Ρόι Χόντσον): Γκουαΐτα, Ουάν-Μπισάκα, Κέλι, Νταν, Φαν Άανχολτ, ΜακΆρτουρ (85′ Σακό), Μιλιβόγεβιτς, Σλουπ (22′ Κουγιατέ), Τάουνσεντ (77′ Μάγιερ), Ζαά, Μπεντεκέ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί, Ντε Μπράινε, Γκιουντογάν, Νταβίδ Σίλβα (65′ Μπερνάρντο Σίλβα), Στέρλινγκ, Σανέ (87′ Σανέ), Αγκουέρο (75′ Γκαμπριέλ Ζεζούς).