Η Μάντσεστερ Σίτι την κούπα 4-3 στα πέναλτι την Τσέλσι

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν πανηγυρίζει η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα, καθώς στον τελικό του League Cup επικράτησε μέσω της διαδικασίας των πέναλτι της Τσέλσι με 4-3, έπειτα από στείρα 120′ αγώνα σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Αυτό ήταν το 6ο Λιγκ Καπ για τους «σίτιζενς», με τους «μπλε» του Μαουρίτσιο Σάρι να στέκονται ίσοι προς ίσοι στους πρωταθλητές Αγγλίας και να χάνουν τον τίτλο στη «ρώσικη ρουλέτα», κρατώντας σαν… κληρονομιά εν όψει της συνέχειας της σεζόν την αγωνιστική της βελτίωση, σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες.

Χωρίς ούτε μία μεγάλη φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του τελικού, που βρήκε την Μάντσεστερ Σίτι να πιέζει συνεχώς αλλά να αδυνατεί να φτιάξει “καθαρή” ευκαιρία στην εστία του Κέπα και την Τσέλσι από την πλευρά της να αδυνατεί να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια της και να βρίσκεται σχεδόν μόνιμα σε θέση άμυνας έχοντας όλους τους παίκτες της πίσω από τη σέντρα.

Αφενός το ότι η Σίτι κατέβηκε στον αγώνα ούσα σε εξαιρετική φόρμα (13 νίκες στα 14 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις) και αφετέρου ότι στο τελευταίο ραντεβού τους οι “πολίτες” θριάμβευσαν με 6-0 (με το σκορ να είναι στο 4-0 στο ημίχρονο), οι Λονδρέζοι παρατάχτηκαν με αμυντικογενή προσέγγιση και το αποτέλεσμα ήταν το… απόλυτο μηδέν στο 45λεπτο. Μοναδικές φάσεις που αξίζουν αναφορά το σουτ του Αγκουέρο στο 22′ που ήταν άστοχο και το παραλίγο αυτογκόλ που πήγε να βάλει ο Οταμέντι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Σίτι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Αγκουέρο στο 56′, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ (ο διαιτητής συμβουλεύτηκε και το VAR για να επικυρώσει την αρχική του απόφαση), για να ακολουθήσει η… αντεπίθεση της Τσέλσι στο τελευταίο ημίωρο, διάστημα στο οποίο έβγαλε τρεξίματα και ενέργεια και είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Η πρώτη ήταν στο 65′ όταν μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Αζάρ ο Καντέ έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, η δεύτερη ήταν στο 71′ με το φαλτσαριστό σουτ του Μπάρκλεϊ να μη βρίσκει στόχο, ενώ στο 76′ (δημιουργός πάλι ο Αζάρ) ήταν η σειρά του Πέδρο να μην μπορέσει να παραβιάσει την εστία του Έντερσον.

Στο 92′ χάθηκε η τελευταία καλή φάση στην κανονική διάρκεια του τελικού, με την απόκρουση του Έντερσον σε κόρνερ στο απευθείας φάουλ του Ουίλιαν, για να οδηγηθεί έτσι ο τελικός στην ημίωρη παράταση και να ενισχύσει το σασπένς για τους σχεδόν 82.000 φίλους και των ομάδων που γέμισαν τις εξέδρες του “Γουέμπλεϊ”.

Εκεί οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν -όπως ήταν αναμενόμενο κουρασμένες και καταπονημένες-, με τη μεγάλη φάση να έρχεται στο 109′ για την Σίτι (πρώτη μετά το 56′), όπου ο Αγκουέρο δεν μπόρεσε με κοντινό σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα χάρη στη σωτήρια επέμβαση του Αθπιλικουέτα.

Στο 117′ ο Αγκουέρο έφτασε κοντά στο γκολ όμως σταμάτησε το σουτ του ο Κέπα πέφτοντας στην αριστερή του γωνία (στη φάση μάλιστα αυτή τραυματίστηκε και ο Καμπαγέρο έκανε προθέρμανση για να μπει, με τον Ισπανό κίπερ να αρνείται όμως να βγει κάνοντας έξαλλο τον Σάρι) και έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, χαμογέλασε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα καθώς ευστόχησε τέσσερις φορές (μόνο ο Σανέ νικήθηκε από τον Κέπα), με την Τσέλσι να έχει για μοιραίους τους Βραζιλιάνους Ζορζίνιο (απέκρουσε ο Έντερσον) και Νταβίντ Λουίζ (σουτ στο αριστερό δοκάρι) και τους “πολίτες” να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου με 4-3 στα πέναλτι.

3-4 Ευστόχησε ο Στέρλινγκ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Ρίντιγκερ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Μπάρκλεϊ (89′ Λόφτους-Τσικ), Ουίλιαν (96′ Ιγκουαΐν), Αζάρ, Πέδρο (79′ Χάντσον-Οντόι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζιντσένκο, Λαπόρτ (46′ Κομπανί), Οταμέντι, Γουόκερ, Φερναντίνιο (91′ Ντανίλο), Νταβίντ Σίλβα (79′ Γκιουντογκάν), Ντε Μπράινε (85′ Σανέ), Μπερνάντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο

Ένα απίστευτο σκηνικό έλαβε χώρα στο Γουέμπλεϊ λίγο πριν τη λήξη του τελικού του League Cup ανάμεσα στην Τσέλσι και την Μάντσεστερ Σίτι. Ο τερματοφύλακας της Τσέλσι, Κέπα φάνηκε να παθαίνει κράμπες αλλά ο Σάρι, ο τεχνικός της λονδρέζικης ομάδας αποφάσισε να τον αντικαταστήσει έτσι κι αλλιώς για τακτικούς λόγους και να περάσει στο ματς τον Καμπαγιέρο ενόψει των πέναλτι.

Ο Ισπανός πορτιέρο ωστόσο δεν κατάλαβε πως η πρόθεση του προπονητή του ήταν να τον βγάλει για τακτικούς λόγους, του έκανε νόημα πως είναι καλά και αρνήθηκε να βγει από το ματς!

Ο Σάρι τρελάθηκε και άρχισε να χτυπιέται κυριολεκτικά. Λίγο έλειψε μάλιστα να αποχωρήσει από το γήπεδο και στη συνέχεια τα έβαλε τόσο με τους βοηθούς του όσο και με τον τέταρτο διαιτητή!

Τελικά, η αλλαγή δεν έγινε ποτέ και ένα τραγελαφικό σκηνικό ολοκληρώθηκε.