Η μεγαλύτερη ανατροπή στην Α΄ Εθνική

Sports Παρασκήνια

Την Κυριακή ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Φάληρο τον φορμαρισμένο ΟΦΗ. Σε αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, είχε καταγραφεί η μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία της Α΄ Εθνικής.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Ίμρε Κόμορα υποδέχθηκαν τους Κρητικούς του Έγκεν Γκέραρντ στο στάδιο Καραϊσκάκη για την 34 αγωνιστική της σεζόν 1989-1990. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό, αλλά στις 17 Μαϊου είχε πανηγυρίσει την κατάκτηση του Κυπέλλου στο τελικό του ΟΑΚΑ κόντρα στον ΟΦΗ με 4-2. Η αναμέτρηση του πρωταθλήματος ήταν και μία άτυπη ρεβάνς του τελικού. Οι Ηρακλειώτες είχαν χάσει το τρένο της Ευρώπης κι έπαιζαν χωρίς άγχος λίγο πριν σκορπίσουν για τα καλοκαιρινά μπάνια.

Ο κόσμος στην εξέδρα έγινε μάρτυρας μίας επικής ανατροπής. Ο Ολυμπιακός στο 31΄βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ μ’ ένα μάλλον τυχερό γκολ του Ντέταρι. Ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα μέχρι το ημίχρονο από τον Μητρόπουλο και τον Κωφίδη, ενώ στο 48’ ο Τσιαντάκης διαμόρφωσε το 4-0! Ουδείς μπορούσε να διανοηθεί εκείνη την ώρα ότι οι Πειραιώτες θα έφευγαν ηττημένοι από το γήπεδο.

Προφανώς λογάριαζαν χωρίς τον Χάιμε Βέρα. Ο βιρτουόζος Χιλιανός μέσος των Κρητικών πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε το σύνθημα της νίκης. Ουδείς, πάντως, ανησύχησε όταν ο Μαρινάκης μείωσε σε 4-1 και ο Βέρα σε 4-2. Το παιχνίδι είχε, φτάσει στο 85’ και όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ είχε απλά πετύχει τα δύο γκολ της τιμής. Στο συγκεκριμένο λεπτό όμως ο Κώστας Μπατσινίλας έγραψε με πλασέ το 4-3 και το παιχνίδι από το πουθενά πήρε φωτιά!

Τα επόμενα λεπτά ήταν δραματικά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, ο ΟΦΗ όμως είχε πιστέψει στην ανατροπή και με τον Βέρα στο 87’ ισοφάρισε. Η εξέδρα έβραζε καθώς έβλεπε ότι οι παίκτες του Κόμορα τα είχαν χαμένα.

Στο 90’ ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ. O σπεσιαλίστας Βάβουλας ανέλαβε την εκτέλεση και η μπάλα, αφού βρήκε λίγο και στο τείχος, κατέληξε στη δεξιά γωνιά του Ράντου για το 4-5!

Για το ματς και τη στάση των ποδοσφαιριστών των Πειραιωτών γράφτηκαν πολλά. Άλλοι υποστήριξαν ότι επρόκειτο για μία κίνηση μερίδας παικτών που ήθελαν να απαλλαγούν από τον Ντέταρι και τον πεθερό του, τον Ίμρε Κόμορα, άλλοι μίλησαν για αδιαφορία. Ο Λάγιος Ντέταρι πάντως πραγματοποίησε την τελευταία εμφάνισή του με τον Ολυμπιακό.