Η Μόλντε κέρδισε 2-0 εκτός έδρας τη Χόφενχαϊμ στους «16» του Europa League

Ιστορική εκτός έδρας νίκη-πρόκριση πήρε η Μόλντε, καθώς με το σημερινό 2-0 στο Σίντσχαϊμ απέναντι στην Χόφενχαϊμ ολοκλήρωσε την έκπληξη που ξεκίνησε την περασμένη εβδομάδα και το 3-3 του πρώτου ματς, παίρνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία της ένα «εισιτήριο» για τους «16» του Europa League!

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυνατά, αλλά… έπεσαν πάνω στον Λίντε, ο οποίος φρόντισε να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του, πραγματοποιώντας εντυπωσιακές επεμβάσεις στην κεφαλιά του Ρίτσαρντς στο 15’, στο σουτ του Νταμπούρ στο 29’ και στην προσπάθεια του Μπάουμγκαρτνερ στο 32ο λεπτό.

Ενδιάμεσα, δε, κόντρα στην ροή του ματς, οι Νορβηγοί κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα, με το τέρμα του Άντερσεν από ασίστ του Έικρεμ στο 20’!

Γκολ που αποδείχτηκε… χρυσό για την Μόλντε, η οποία όχι μόνο μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, παρά την εκ νέου πίεση της Χόφενχαϊμ που έφτασε τα… 12 κόρνερ στην αναμέτρηση, αλλά σκόραρε και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ίδιο παίκτη πανγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης…