Η Μπάγερν διέλυσε στο «Καμπ Νόου» 3-0 την Μπαρτσελόνα

H Μπάγερν Μονάχου διέλυσε 3-0 στο «Καμπ Νόου» την Μπαρτσελόνα κι έκανε νικηφόρα πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League.

Οι Βαυαροί δεν φόρτσαραν, ούτε έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης. Είχαν μαζί τους μπόλικη δόση τύχης με το 1-0 να έρχεται στο 33’ όταν ο Μίλερ έπιασε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκαρθία και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα ήθελε, αλλά δεν μπορούσε. Όσο και να προσπαθούσε, καθαρή φάση δεν μπορούσε να βγάλει απέναντι από τους Βαυαρούς, οι αμυντικοί των οποίων έκαναν ένα σταθερό και ήρεμο παιχνίδι. Για να έρθει ο συνήθης ύποπτος Λεβαντόφσκι στο 56ο λεπτό να βρει δίχτυα και να καθαρίσει το ματς, παίρνοντας το ριμπάουντ από το δοκάρι του Μουσιάλα για το 2-0.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε συντήρηση δυνάμεων, ο Ρόναλντ Κούμαν έδινε ευκαιρίες σε νεαρούς ποδοσφαιριστές να πάρουν… μυρωδιά Champions League, με την ομάδα του πάντως να μην έχει τελική στην εστία σε όλο το 90λεπτο! Τα λεπτά περνούσαν και οι δύο ομάδες το πήγαιναν «σβηστά». Παρόλα αυτά, αν κάποια ομάδα έδειχνε πιο κοντά στο γκολ ήταν η Μπάγερν, η οποία και το βρήκε στο 85ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι να εκμεταλλεύεται την… τρικυμία στην άμυνα της Μπαρτσελόνα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Ντινάμο Κιέβου-Μπενφίκα 0-0

Πρεμιέρα με… κουλούρια στο Κίεβο ανάμεσα σε Ντινάμο και Μπενφίκα! Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την Μπενφίκα να είναι πιο απειλητική και να έχει ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρει απέναντι στην «σφιχτή» Ντινάμο Κιέβου. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι  είχαν διπλό δοκάρι. Το γκολ ήλθε στο φινάλε με τον Σαπαρένκο αλλά το VAR έδειξε πως υπήρχε οφσάιντ κι έμεινε το 0-0.