Η Μπάγερν πρωταθλήτρια χειμώνα νίκησε 2-1 τη Φράιμπουργκ

Πρωταθλήτρια χειμώνα αναδείχθηκε στη Bundesliga η Μπάγερν Μονάχου. Σε παιχνίδι, το οποίο έγινε με το χιόνι να πέφτει ασταμάτητα, η ταξιαρχία του Χάνσι Φλικ νίκησε δύσκολα με 2-1 τη Φράιμπουργκ που είχε δοκάρι στο 91’ στην «Allianz Arena» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και έφτασε τους 36 βαθμούς, 4 περισσότερους από τη Λειψία, μια στροφή πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Με το… καλημέρα, η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός επιθετικός έκανε το 1-0 στο 7’με κοντινό σουτ μετά από ασίστ του Μίλερ, σπάζοντας παράλληλα ένα πολύ μεγάλο ρεκόρ. Ο «Λέβα» έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα μετά από 16 αγωνιστικές, ξεπερνώντας την επίδοση των 20 τερμάτων του μεγάλου Γκερντ Μίλερ από την σεζόν 1968-69. Οι Βαυαροί είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ξεκάθαρη διάθεση να «καθαρίσουν τη μπουγάδα» και στο 59’ ο Λεβαντόφσκι είχε πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι της Φράιμπουργκ. Και τέσσερα λεπτά αργότερα το πλήρωσαν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Πέτερσεν στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ισοφάρισε σε 1-1, «καρφώνοντας» την πρώην ομάδα του. Αυτό ήταν το 28ο τέρμα που πέτυχε μπαίνοντας ως αλλαγή σε κάποιο παιχνίδι.

Η χαρά, όμως, κράτησε μόνο 12 λεπτά. Στο 74’ μετά από ασίστ του Σανέ, ο Μίλερ με γυριστό σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Μπάγερν. Λεβαντόφσκι και Σανέ είχε καλές ευκαιρίες να τριπλασιάσουν τα τέρματα των Βαυαρών, αλλά η μεγαλύτερη ανήκε στη Φράιμπουργκ, η οποία στο 91’ είχε σουτ του Πέτερσεν, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ.