Η Μπαρτσελόνα διέλυσε 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε 4-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης και έδειξε πως ο Τσάβι κάνει πολύ καλή δουλειά. Με αυτή τη νίκη οι «μπλαουγκράνα» ανέβηκαν στην 4η θέση, προσπερνώντας τους Μαδριλένους που είχαν προηγηθεί μόλις στο 8′.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε με το που μπήκε στο ματς άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με κοντινό σουτ του Καράσκο, αλλά δεν υπολόγιζε στην εκπληκτική Μπαρτσελόνα η οποία θα έκανε ολική ανατροπή στην συνέχεια. Στο 10ο λεπτό ο Ζόρντι Άλμπα με ένα καταπληκτικό βολέ έφερε το παιχνίδια στα ίσα ύστερα από ασίστ του Ντάνι Άλβες.

Ο Αντάμα Τραορέ στο 21’ έκανε την σέντρα, με τον Γκάβι να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1. Από εκεί και έπειτα η Μπαρτσελόνα είχε πάρει τα πάνω της, είχε την κατοχή, με τον Ζοάο Φέλιξ να απειλεί την εστία του Τερ Στέγκεν, αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Ο Σάβιτς είχε μεγάλη ευκαιρία στο 36’ να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ξυστά από την εστία. Στο 43ο λεπτό ο Αραούχο έκανε το 3-1, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα» κόντρα στην Ατλέτικο για το δεύτερο μέρος του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια, με τον Ντάνι Άλβες στο 49’ να κάνει το 4-1! Ωστόσο ο συνήθης ύποπτος Λουίς Σουάρες στο 58’ μείωσε σε 4-2, ξαναβάζοντας την Ατλέτικο στο παιχνίδι. Μετά το γκολ η ομάδα του Σιμεόνε πήρε τα πάνω της και πίεζε αρκετά τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν με 10 παίκτες από το 69ο λεπτό, όταν ο Άλβες αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο Βραζιλιάνος με τις τάπες πάτησε τον Καράσκο στην γάμπα.