Η Μπαρτσελόνα είχε μάγο τον Γκριζμάν 5-2 την Μπέτις

Η Μπαρτσελόνα είχε Γκριζμάν και επικράτησε 5-2 της Μπέτις, κάνοντας θεαματικό β’ ημίχρονο για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι Καταλανοί δεν είχαν Μέσι-Σουάρες, δεν ξεκίνησαν με ιδανικό τρόπο το ματς με την Μπέτις, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’, αλλά ξεδίπλωσαν ό,τι επιθετικό ταλέντο (και κυρίως τον Γκριζμάν) είχαν στον αγωνιστικό χώρο και επικράτησαν 5-2. Για να πετύχουν με εντυπωσιακό τρόπο την πρώτη τους νίκη στη φετινή Primera Division, έπειτα από την ήττα της πρεμιέρας στο Μπιλμπάο, για να εκμεταλλευτούν την γκέλα (1-1) της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Βαγιαδολίδ.

Το γρήγορο 0-1 από τον Ναμπίλ Φεκίρ (15’) έφερε μνήμες από το περσινό απίστευτο 3-4 στο ίδιο γήπεδο, με την Μπέτις να βάζει τις βάσεις για μία ακόμα μεγάλη έκπληξη στην Βαρκελώνη.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε νωθρά, χωρίς φαντασία. Παρά την σαρωτική κατοχή, οι Καταλανοί δεν είχαν φάσεις (με εξαίρεση μία του Ραφίνια στο 38ο λεπτό) και έψαχναν μία στιγμή κλάσης για να γυρίσουν το ματς.

Τελικά βρήκαν, όχι μία, αλλά δύο. Αμφότερες από τον Αντουάν Γκριεζμάν. Ένα όμορφο εναέριο πλασέ πάνω στην κίνηση από σέντρα ακριβείας του Σέρζι Ρομπέρτο (41’) και ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ (50’) έλυσαν τα μάγια και η μηχανή της Μπαρτσελόνα πήρε μπροστά.

Ο Κάρλος Πέρες με όμορφο σουτ έκανε το 3-1 (56’), ενώ σε ένα κολασμένο δεκάλεπτο που είχε τρία γκολ, ο Τζόρντι Άλμπα έκανε το 4-1 (60’) σε ένα επιθετικό κρεσέντο.

Ο Γκριεζμάν σέρβιρε το 5-1 στον Αρτούρο Βιντάλ (77’), ενώ η τελευταία λέξη ήρθε από τους Σεβιγιάνους με το τέρμα του Λορέν για το τελικό 5-2 (79’).

Η εξέλιξη του ματς έδωσε την ευκαιρία στον Βαλβέρδε να ρίξει μέσα ως αλλαγή τον Ανσού Φατί, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών και 297 ημερών έγινε ο δεύτερος πιο νεαρός ποδοσφαιριστής που ντεμπουτάρει με την φανέλα της Μπαρτσελόνα σε ένα βράδυ που απέκτησε και ιστορική σημασία.