Η Μπαρτσελόνα γύρισε τούμπα την Μπάγερν

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με το… ίδιο νόμισμα στο break της Μπάγερν και περνώντας σαν… οδοστρωτήρας από το Μόναχο, ανέκτησε το προβάδισμα (2-1) στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague.

Οι «μπλουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 75-66 της γερμανικής ομάδας στο Game 3 της σειράς και πλέον απέχουν μία νίκη από το Final Four του Βελιγραδίου.

Για να τυπώσουν «εισιτήριο» οι Ισπανοί θα πρέπει την προσεχή Παρασκευή (29/4) να πιάσουν ανάλογη απόδοση και πάλι στο Μόναχο, αν δεν θέλουν να οδηγηθεί η σειρά σε 5ο αγώνα, που θα φιλοξενηθεί στη Βαρκελώνη.

Η εκκωφαντική εκκίνηση και η διάρκεια που επέδειξε η Μπαρτσελόνα σε άμυνα και επίθεση έκανε εύκολη τη ζωή των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι οικοδόμησαν μία διαφορά ασφαλείας στην πρώτη περίοδο, εκτοξεύοντας τη στους 18 πόντους στο ημίχρονο (31-49) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Απολαυστικός ο Νίκολα Μίροτιτς (25π.) στην επίθεση, φροντίζοντας να κρατήσει τους Ισπανούς μακριά από… εμφράγματα, ενώ ο Νικ Καλάθης έδωσε ρεσιτάλ στο κομμάτι της δημιουργίας, αγγίζοντας το νταμπλ νταμπλ (8π., 8ασ.). Από τη Μπάγερν, που τα…έσπασε από τα 6.75 (4/24τρ.), ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς (17π.) πάλευε μόνος του για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-49, 49-59, 66-75

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Τόμας 4 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ), Χάντερ 7 (7 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 13 (1/7 τρίποντα), Λούτσιτς 17 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ομπστ, Ντζέντοβιτς, Ρούμπιτ 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίσκο, Σίλινγκ, Ραντόσεβιτς 2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 3 (1), Μαρτίνεθ, Σμιτς 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Λαπροβίτολα 9 (3/5 τρίποντα), Αμπρίνες, Κούριτς 7 (1/6 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 25 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 8 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 λάθος, 1 μπλοκ).