Η Μπαρτσελόνα πήρε το κύπελλο από την Ρεάλ 94-93 στην παράταση

Χαμός στο ντέρμπι τίτλου της Ισπανίας. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη και κατέκτησε το Κύπελλο μέσα στη Μαδρίτη κόντρα στην Ρεάλ, με καλάθι του Τόμιτς, που δεν έπρεπε να μετρήσει! Τελικό 94-93, ενώ νωρίτερα οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε προφανές φάουλ στον Σίνγκλετον!

Η Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσαν όλα τα προγνωστικά και χάρισαν ένα απολαυστικό ντέρμπι στους Ισπανούς φιλάθλους, με τους Καταλανούς να φτάνουν τελικά μέχρι την κατάκτηση του Copa Del Rey (94-93). Για να φτάσουμε μέχρι εκεί, χρειάστηκε το μεγάλο σουτ του Σέρχιο Γιουλ που έστειλε το ματς στη παράταση, όμως όλα όσα συνέβησαν στη παράταση θα μπορούσαν να τινάξουν το παιχνίδι στον αέρα.

Πρώτα, οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε φάουλ του Ράντολφ στον Σίνγκλετον, στη συνέχεια η Ρεάλ πήγε να «κλέψει» το ματς και στο τέλος ένα καλάθι του Τόμιτς καθόρισε το αποτέλεσμα! Ο Κροάτης σκόραρε με δίποντο που τελικά δεν έπρεπε να μετρήσει, όμως οι «σφυρίχτρες» του ματς είδαν την φάση και αποφάσισαν να δώσουν ουσιαστικά το τρόπαιο στην Μπάρτσα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (35-35), η Ρεάλ έδειξε τα… δόντια της στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 25-11 πήρε σαφές προβάδισμα για τον τίτλο. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο δεν πέταξε… λευκή πετσέτα και με μία τρομερή αντεπίθεση στη τέταρτη περίοδο, πέρασε μπροστά στο σκορ (74-70, 37′). Το παιχνίδι έγινε θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τον Καμπάτσο να κερδίζει τρεις βολές με το σκορ στο 76-73 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Ο έμπειρος γκαρντ έκανε το 2/3 με 5″ να απομένουν στο τέλος, ο Κλαβέρ στη συνέχεια κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε σε μία, για το 77-75. Η τελευταία επίθεση ανήκε στον Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος ισοφάρισε σε… νεκρό χρόνο για το 77-77 και το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Μετά την… καλαθάρα του Γιουλ, οι δύο ομάδες διατήρησαν το «θρίλερ», συμβαδίζοντας στο σκορ. Ο Καμπάτσο πρωταγωνίστησε για τους Μαδριλένους με μεγάλα σουτ και δυνατές άμυνες, όμως η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις και ένα κάρφωμα του Τόμιτς έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Καταλανούς (90-87), 40″ πριν το τέλος. Ο Καμπάτσο αστόχησε, ο Σίνγκλετον ανέβασε την διαφορά στους πέντε (87-92), όμως ένα τρίποντο του Ράντολφ, ένα χαμένο σουτ του πρώην άσου του Παναθηναικού ΟΠΑΠ (σε μία φάση που υπήρχε πάντως καθαρό φάουλ του Ράντολφ) και ένα καλάθι – φάουλ του Κάρολ έφεραν… τούμπα το ματς σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων! Η Ρεάλ προηγήθηκε με έναν πόντο (93-92), όμως ο Τόμιτς σκόραρε με καλάθι που δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού ο Ράντολφ έκοψε καθαρά. Το σκορ διαμορφώθηκε στο 94-93.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-35, 60-46, 77-77, 93-94 (παράταση)