Η Μπαρτσελόνα στον τελικό του Σούπερ Καπ κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να φτάσει στα πέναλτι, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Μπέτις στον δεύτερο ημιτελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία!

Στη «ρώσικη ρουλέτα», κι ενώ είχε δει νωρίτερα την Κυπελλούχο Ισπανίας να την ισοφαρίζει δις (η δεύτερη στο 101′ της παράτασης για το 2-2), ο Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν απέκρουσε δύο πέναλτι και έστειλε με 4-2 τους «μπλαουγκράνα» στον τελικό της Κυριακής (15/01, 21:00), στο ραντεβού με τη «βασίλισσα» Ρεάλ, στο Clasico!

H Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ξεκινώντας με δύο… υποψίες ευκαιρίας με τον Λεβαντόφσκι, χωρίς ο Πολωνός να καταφέρει να φτάσει σε τελική προσπάθεια. Στο 24′, ο Γκάβι άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Ραφίνια, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Βραζιλιάνο εξτρέμ στην αρχή της φάσης.

Ό,τι δεν έγινε σε εκείνο το σημείο, έγινε στο 40′, με τον Λεβαντόφσκι να παίρνει ωραία πάσα στην περιοχή της Μπέτις και με δεύτερη προσπάθεια να κάνει το 1-0 για τους «μπλαουγκράνα». Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άνηκε στην Μπέτις, η οποία δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Όλα αυτά μέχρι το 77ο λεπτό, όταν ο Φεκίρ πήρε την πάσα από τον Ενρίκε και με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-1!

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι σκόραρε και πάλι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ξανά, καθώς ο Φεράν Τόρες ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι «μπλαουγκράνα» πήραν άμεσα το προβάδισμα για δεύτερη φορά με φανταστικό σουτ στην κίνηση από τον Άνσου Φάτι, με το «κακό» του πόδι, το αριστερό, στο 93′, για το 2-1!

Ακόμη πιο όμορφο, όμως, ήταν το γκολ των «βερδιμπλάνκος» στο 100′. Ο Λορέν Μορόν ευνοήθηκε από τη στραβοκλωτσιά του Ενρίκε και με ένα απίθανο τακουνάκι ισοφάρισε εκ νέου για τους Ανδαλουσιάνους, σε 2-2!

Στο 119′, ο Γκουαδράδο πήρε νωρίτερα την άγουσα για τα αποδυτήρια, βλέποντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για πολύ άσχημο μαρκάρισμα στον Κεσί. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αποδέχθηκαν τη μοίρα τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι, όπως προαναφέραμε, ο Τερ Στέγκεν εξελίχθηκε σε ήρωα, σε μια εξαιρετική βραδιά για τον ίδιο σε όλο το παιχνίδι. Ο Γερμανός είπε «όχι» σε Χουάνμι και Γουίλιαμ Καρβάλιο, Λεβαντόφσκι, Κεσιέ, Φατί και Πέδρι ευστόχησαν από την άσπρη βούλα και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ, το οποίο και θα διεκδικήσει για 14η φορά! Η Ρεάλ, να σημειωθεί, έχει 12 κατακτήσεις.