Η Μπέρνλι στο δρόμο του Ολυμπιακού

Η Μπέρνλι είναι το εμπόδιο που καλείται να περάσει ο Ολυμπιακός για να αγωνιστεί στους ομίλους του Europa League. Η αγγλική ομάδα επικράτησε 1-0 της Μπασακσεχίρ στο «Turf Moor» και σε συνδυασμό με το 0-0 στην Τουρκία πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Στις 23 Αυγούστου θα διεξαχθεί το πρώτο παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ η ρεβάνς θα γίνει μία εβδομάδα αργότερα (30/8) στο Νησί.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο έβδομο λεπτό της παράτασης από τον Κορκ, ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή στο 82’. Η προσεχής αντίπαλος των ερυθρολεύκων ξεκίνησε δυνατά στο ματς και ως το πρώτο ημίωρο είχε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, μην μπορώντας να τις εκμεταλλευτεί. Στη συνέχεια χρειάστηκαν κάποιες καθοριστικές επεμβάσεις του εξαιρετικού Τζο Χαρτ (αποκτήθηκε προ ημερών από την Μάντσεστερ Σίτι) για να διατηρηθεί το μηδέν πίσω και τελικώς να λυθεί ο… γόρδιος δεσμός στο πρώτο μέρος του έξτρα χρόνου, που σφράγισε μια σπουδαία πρόκριση.