Η Μπόντο Γκλιμτ διέσυρε 8-0 τη Λίνφιλντ και προχωράει στο Europa

Σοβαρεύτηκε η Μπόντο Γκλιμτ και διέσυρε τη Λίνφιλντ, επικρατώντας με το απίθανο 8-0 για να… ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα. Κάπως έτσι, η νορβηγική ομάδα προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, με την ομάδα από τη Βόρειο Ιρλανδία να συνεχίζει στα προκριματικά του Europa League.

Στα του ματς, μόλις στο 7’ ο Βέτλεσεν άνοιξε το σκορ, με τους φιλοξενούμενους στο 21’ να μένουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μίλαρ, κάνοντας παράλληλα και πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Μπονιφάς για το 2-0. Ο Πελεγκρίνο στο 25’ και ο Σάλτνες στο 29’ έγραψαν το 4-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με το πόδι στο… γκάζι συνέχισαν οι Νορβηγοί και στο δεύτερο μέρος, αφού δεν έδειξαν διάθεση για να σταματήσουν.

Ο Έσπεγιορντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 52’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πελεγκρίνο με πέναλτι έγραψε το 6-0. Ο Σάμστεντ στο 73’ έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ενώ στο 88’ ο Έσπεγιορντ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 8-0.