Η Νάπολι νίκησε 2-1 τη Γιουβέντους έβαλε… φωτιά στη Serie A

Με τη Νάπολι να κερδίζει την Γιουβέντους με 2-1, στο μεγάλο ντέρμπι του «Σαν Πάολο» και να δίνει νέο ενδιαφέρον στην κορυφή της Serie A, ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο είχε τους «παρτενοπέι» να έχουν μεν την υπεροχή αλλά να μην μπορούν να βρουν τρόπο να απειλήσουν την εστία των φιλοξενούμενων, που επίσης αρκέστηκαν σε… παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη, η ένταση ανέβηκε με τη Γιουβέντους να έχει δύο άτυχες στιγμές: αρχικά με την αναγκαστική αλλαγή του τραυματία Πιάνιτς, στο 50’ και τρία λεπτά με το γκολ του Ρονάλντο που σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ιγκουαϊν στο ξεκίνημα της φάσης…

Οι δύο τους πρωταγωνίστησαν και στη φάση του 62ου λεπτού, με τον Πορτογάλο να «σερβίρει» στον Αργεντινό κι εκείνον να μην μπορεί να νικήσει τον Μέρετ. Και, σαν να μην έφτανε αυτό για την «γηραιά κυρία», ήρθε στην επόμενη φάση και το 1-0, από την κοντινή προβολή του Ζιελίνσκι μετά την προσπάθεια του Ινσίνιε!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, αυτή την φορά με την εντυπωσιακή ενέργεια του Ινσίνιε που… έβαλε φωτιά στο «Σαν Πάολο» και έδειξαν να «κλειδώνουν» την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα μετά από έξι ματς.

Η Γιουβέντους μείωσε στο 90’ με τον… συνήθη ύποπτο Ρονάλντο να σκοράρει για 17η φορά στην Serie A, ο Ιγκουαϊν έχασε όμως την ευκαιρία να «σώσει», έστω, τον βαθμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και έτσι η ομάδα του γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο campionato…