Η Νάπολι πρωταθλήτρια πέρασε απ’ το Τορίνο 0-1 τη Γιουβέντους

Στο 93΄ ο Ρασπαντόρι πέτυχε το χρυσό γκολ

Η Νάπολι άλωσε το «Allianz Stadium», επικρατώντας 1-0 της Γιουβέντους και ψάχνει τέσσερις βαθμούς στις επτά τελευταίες αγωνιστικές για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια.

Ο Ρασπαντόρι ήταν ο λυτρωτής με τους «παρτενοπέι» να παίρνουν το ντέρμπι κόντρα στη μισητή αντίπαλο, φεύγοντας νικητές μετά από πέντε χρόνια από το Τορίνο! Η Γηραιά Κυρία που είδε προ ημερών να της επιστρέφονται οι 15 βαθμοί, έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη, ενώ είδε δύο γκολ να της ακυρώνονται σωστά..

Η Γιουβέντους είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και ήταν καλύτερη, με τη Νάπολι να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Η Γηραιά Κυρία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια από τις φάσεις και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι βρήκε τον ρυθμό της και είχε κάποιες πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, αλλά ήταν άστοχη. Στο 50’ ο Κβαρατσκέλια έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά ο Σέζνι έκανε μια σωτήρια επέμβαση κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Η ομάδα του Σπαλέτι δεν σταμάτησε εκεί και στο 70’ είχε δοκάρι με τον Οσιμέν.

Στην συνέχεια το ματς είχε πάρει… φωτιά καθώς ακυρώθηκαν δυο γκολ της Γιουβέντους σωστά. Πρώτα ο Ντι Μαρία στο 83’ με φοβερό σουτ έκανε το 1-0 αλλά δε μέτρησε και έπειτα ο Βλάχοβιτς στις καθυστερήσεις που επίσης ακυρώθηκε.

Η Νάπολι τελικά βρήκε το γκολ της νίκης στο 90+3’ με τον Ρασπαντόρι που έκανε το 1-0 από κοντά. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους «παρτενοπέι» να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.