Η Νότιγχαμ του Μαρινάκη «ξεπουπούλιασε» τα «παγώνια» (video)

Κάτι οι αναζητήσεις του Βαγγέλη Μαρινάκη για τον αντικαταστάτη του Καράνκα στον πάγκο της Νότιγχαμ, κάτι η νέα αύρα που έφερε το 2019, στο τέλος υπήρξε αντίδραση. Οι «ρεντς» σ’ έναν εκπληκτικό αγώνα για την 26η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ στο «Σίτι Γκράουντ» επικράτησαν με 4-2 της πρωτοπόρου Λιντς και παρέμειναν κοντά στην πρώτη 6αδα που οδηγεί στα πλέι οφ για την άνοδο στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κόλμπακ, μετά από ολέθριο σφάλμα του Φάρσοου. Μάλιστα στο 42′ τα «παγώνια» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Φίλιπς με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το 2ο ημίχρονο ήταν ματς για γερά νεύρα. Η Λιντς παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και μέσα σε 17 λεπτά είχε καταφέρει να προηγηθεί. Αρχικά στο 47′ με τον νεοεισελθόντα Κλαρκ και στο 64′ με κοντινό σουτ του Σκοπιανού Αλιόσκι, μετά από κεφαλιά – πάσα του Γιάνσον.

Το 2ο γκολ αφύπνισε τους παίκτες του Καράνκα, που απέδωσαν ένα εικοσάλεπτο εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Στο 69΄ο Κόμπακ με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Ντάριλ Μέρφι με ωραία κεφαλιά, έδωσε εκ νέου την πρωτοπορία στην ομάδα του. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε με ωραία ατομική προσπάθεια και εκπληκτικό τελείωμα ο Μπεν Όσμπορν.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν νικήσει στα 4 τελευταία ματς την Λιντς (2 ήττες και 2 ισοπαλίες). Τελευταία τους νίκη ήταν το 3-1 τον Αύγουστο του 2016. Μετά από 7 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα γνώρισε την ήττα στις 2 τελευταίες αγωνιστικές, αλλά παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας.