Η Ολλανδία έκλεισε θέση για το Κατάρ 2-0 τη Νορβηγία

Η Ολλανδία πήρε το εισιτήριο για το Κατάρ! Οι «οράνιε» κατάφεραν να λυγίσουν την αξιόμαχη, Νορβηγία με 2-0 και πήραν το απευθείας εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο, κατακτώντας την πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Το ματς ήταν για γερά νεύρα με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία αφού η Νορβηγία έπαιζε φουλ άμυνα. Ένα στείρο πρώτο μέρος με λιγοστές στιγμές είναι κάτι που θα ξεχαστεί γρήγορα, όπως και γενικότερα το παιχνίδι ως το 84ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο και μετά από υπέροχη ομαδική ενέργεια, ο Μπεργκβάιν με τρομερό σουτ άνοιξε το σκορ. Στις καθυστερήσεις ο Ντεπάι σε κενή εστία να διαμορφώσει το 2-0 και να δώσει πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση των «οράνιε».

Παράλληλα, οι Ολλανδοί έριξαν στην τρίτη θέση τη Νορβηγία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Τουρκία, η οποία επικράτησε 2-1 του Μαυροβουνίου εκτός έδρας, πήρε τη δεύτερη θέση και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για το Μουντιάλ μέσω των μπαράζ. Η Τουρκία, πάντως, είδε το Μαυροβούνιο να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Μπεκιράι στο 4’, αλλά η απάντηση ήταν άμεση αφού στο 22ο λεπτό ο Ακτούρκογλου ισοφάρισε (1-1). Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Τσαλχάνογλου σέρβιρε στον Κοκτσού το 2-1 που παρέμεινε ως το φινάλε του αγώνα.

Τέλος, η Λετονία επικράτησε με ανατροπή στην έδρα του Γιβραλτάρ (1-3) και ολοκλήρωσε την προσπάθειά τους με 9 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν χωρίς βαθμό και τέρματα 4-43.