Η Ομόνοια έμεινε στο 0-0 με το Παραλίμνι

Στο 0-0 έμεινε η Ομόνοια απέναντι στο Παραλίμνι σε αναμέτρηση στο ΓΣΠ για την 8η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, λίγες ημέρες μετά την ισοπαλία στην Τούμπα, αναδείχθηκε και πάλι ισόπαλη.

Δεν έφτασε σε ψηλό αγωνιστικό επίπεδο η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας. Οι πράσινοι απείλησαν μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Λοΐζου αξιοποίησε την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενουμένων, βρέθηκε απέναντι από τον Πέτρου, όμως ο Κύπριος κίπερ βγήκε νικητής από το τετ-α-τετ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κικό κατέγραψε δεύτερη πολύ καλή φάση για τους γηπεδούχους, όμως και πάλι ο Πέτρου δήλωσε «παρών» και απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Όσον αφορά στην ΕΝΠ, απείλησε στο 37’ με συρτό σουτ του Μπελόνε, το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Φαμπιάνο.

Ασφυκτική ήταν η πίεση του «τριφυλλιού» και στο δεύτερο ημίχρονο, στο ύψος της η άμυνα των «βυσσινί». Η Ομόνοια με το καλημέρα (51’) σημείωσε σπουδαία ευκαιρία μετά από κοντινό πλασέ του Κίκο, το οποίο εξουδετέρωσε ξανά ο Πέτρου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν προϋποθέσεις χωρίς όμως να στέλνουν την μπάλα στο πλεκτό, ενώ ο χρόνος περνούσε… επικίνδυνα. Κι ο Πέτρου το βιολί του!

Στο 84’ απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Γκόμεθ. Ο 24χρονος κίπερ συνέχισε να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις, καθώς στο 89’ απέκρουσε κοντινή κεφαλιά του Παναγιώτου.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Παναγιώτου, Κούσουλος, Κίκο, Σέχου, Τιάγκο (75′ Γκόμεθ), Ασάντε, Λοΐζου (60′ Παπουλής), Σενέ (60′ Τζιωνής), Κακουλλής.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Κάρλος Αλός Φερέρ): Πέτρου, Μαϊσουράντζε, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Μπελόνε, Φελίπε, Λουσέρο (90’+3 Λουσέρο), Θεοδώρου, Ουντόζι (85′ Φαν Άνχολτ), Μπαλοτέλι (74′ Μαρκόφσκι).