Η Ουγγαρία διέλυσε 4-0 εκτός έδρας την Αγγλία στο Nations League

H Ουγγαρία έκανε τη σούπερ έκπληξη, διασύροντας 4-0 την Αγγλία, στο Γουλβερχάμπτον.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόσι νίκησαν για δεύτερη φορά τα «τρία λιοντάρια» κι ανέβηκαν στην κορυφή του 3ου ομίλου της League A.

Αντίθετα, οι Άγγλοι βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας και κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Ο Σάλαϊ στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το 1-0, με την Αγγλία στη συνέχεια να μην μπορεί να αντιδράσει και ό,τι φάσεις και να είχε τις άφησε ανεκμετάλλευτες.

Ο Σάλαϊ ξαναχτύπησε στο 70’ διπλασιάζοντας τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά της ομάδας του, με τον Νάγκι δέκα λεπτά αργότερα να χτυπάει για το 3-0! Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Στόουνς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Αγγλία τελείωσε το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές. Παρόλα αυτά, η φοβερή και τρομερή Ουγγαρία δεν σταμάτησε εκεί, με τον Γκαζντάγκ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 89’.

Από την άλλη, η Γερμανία διέλυσε με 5-2 την ντεφορμέ Ιταλία και βρίσκεται στο -1 από την Ουγγαρία.

Ο Κίμιχ άνοιξε το σκορ στο 10’, για να έρθει ο Γκιντογκάν στο 45+4’ να κάνει το 2-0. Η Γερμανία μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος, με τον Μίλερ στο 51’ να κάνει το 3-0. Η Ιταλία δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να δεχτεί ακόμη ένα γκολ στο 68’ με τον Βέρνερ. Δεν σταμάτησε εκεί όμως η ομάδα του Φλικ και ένα λεπτό αργότερα ξανά ο Βέρνερ έκανε το 5-0! Ο Γκνόντο στο 78’ μείωσε στο σκορ, με τον Μπαστόνι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Τα αποτελέσματα του Nations League

LEAGUE A

1ος όμιλος

Δανία – Αυστρία 2-0 (21′ Γουίντ, 37′ Σκοβ Όλσεν)

2ος όμιλος

Ισπανία – Τσεχία 2-0 (24′ Σολέρ, 75′ Σαράμπια)

Ελβετία – Πορτογαλία 1-0 (2′ Σεφέροβιτς)

Ισπανία 8 2-2-0 6-3

Πορτογαλία 7 2-1-1 7-2

Τσεχία 4 1-1-2 4-7

Ελβετία 3 1-0-3 2-7

3ος όμιλος

Αγγλία – Ουγγαρία 0-4 (16′, 70′ Σάλαϊ, 80′ Νάγκι, 89′ Γκάζνταγκ)

Γερμανία – Ιταλία 5-2 (10′ Κίμιχ, 45’+4 πεν. Γκουντογκάν, 51′ Μίλερ, 68′, 69′ Βέρνερ – 78′ Νιόντο, 90’+4 Μπαστόνι)

Ουγγαρία 7 2-1-1 7-3

Γερμανία 6 1-3-0 8-5

Ιταλία 5 1-2-1 5-7

Αγγλία 2 0-2-2 1-6

4ος όμιλος

Πολωνία – Βέλγιο 0-1 (16′ Μπατσουαγί)

Ολλανδία – Ουαλία 3-2 (17′ Λανγκ, 23′ Γκάκπο, 90’+3 Ντεπάι – 26′ Τζόνσον, 90’+2 πεν. Μπέιλ)

Ολλανδία 10 3-1-0 11-6

Βέλγιο 7 2-1-1 9-6

Πολωνία 4 1-1-2 5-10

Ουαλία 1 0-1-3 5-8

LEAGUE B

1ος όμιλος

Αρμενία – Σκωτία 1-4 (6′ Μπιχαχτσιάν – 14′, 45’+1 Άρμστρονγκ, 50′ ΜακΓκιν, 54′ Άνταμς)

Ουκρανία – Ιρλανδία 1-1 (47′ Ντόβπικ – 31′ Κόλινς)

Ουκρανία 7 2-1-0 5-1

Ιρλανδία 4 1-1-2 4-2

Σκωτία 6 2-0-1 6-4

Αρμενία 3 1-0-3 2-9

2ος όμιλος

Ρωσία* – Αλβανία Ματαιώθηκε

Ισλανδία – Ισραήλ 2-2 (9′ Τορστέινσον, 60′ Χέλγκασον – 35′ αυτ. Γκρέταρσον, 67′ Πέρετς)

Ισραήλ 5 1-2-0 6-5

Ισλανδία 3 0-3-0 5-5

Αλβανία 1 0-1-1 2-3

Ρωσία* 0 0-0-0 0-0

3ος όμιλος

Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Φινλανδία 3-2 (5′ πεν. Πιάνιτς, 29′, 58′ Τζέκο – 10′ Πούκι, 18′ Κάλμαν)

Ρουμανία – Μαυροβούνιο 0-3 (42′, 56′, 64′ Μουγκόσα)

Βοσνία 8 2-2-0 6-4

Μαυροβούνιο 7 2-1-1 6-3

Φινλανδία 4 1-1-2 5-5

Ρουμανία 3 1-0-3 1-6

4ος όμιλος

Νορβηγία – Σουηδία 3-2 (10′, 53′ πεν. Χάαλαντ, 77′ Σόρλοτ – 62′ Φόρσμπεργκ, 90’+5 Γκιοκέρες)

Σλοβενία – Σερβία 2-2 (48′ Τσερίν, 53′ Σέσκο – 8′ Ζίφκοβιτς, 35′ Μίτροβιτς)

Νορβηγία 10 3-1-0 6-3

Σερβία 7 2-1-1 7-4

Σουηδία 3 1-0-3 5-6

Σλοβενία 2 0-2-2 3-8

LEAGUE C

1ος όμιλος

Λουξεμβούργο – Νησιά Φαρόε 2-2 (12′ πεν. Ροντρίγκες, 49′ Μάρτινς Περέιρα – 57′, 59′ Μπιάρταλιντ)

Τουρκία – Λιθουανία 2-0 (37′ Αϊχάν, 54′ πεν. Τσαλχάνογλου)

Τουρκία 12 4-0-0 14-0

Λουξεμβούργο 7 2-1-1 5-4

Νησιά Φαρόε 4 1-1-2 4-8

Λιθουανία 0 0-0-4 1-12