Η Παναχαϊκή πέρασε 2-0 απ’ το Αιγάλεω

Η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο Αιγάλεω και με 2-0 πήρε τη νίκη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League 2 για τον Νότιο όμιλο.

H επιτυχία ανεβάζει τους «Πατρινούς» στην 5η θέση του Νότιου ομίλου της Super League 2.

Το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, στο 22′ ο Μπουρλάκης σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «γηπεδούχων» να απειλήσουν, με τον ο Σίλβα στην προσπάθεια του να απομακρύνει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Παναχαϊκή κατάφερε να «ανοίξει» το σκορ με όμορφο σουτ του Λινάρδου. Στο 67ο λεπτό με βολέ από κοντινή απόσταση ο Μουρλάκης, έκανε το 2-0.

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63′ Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (73′ Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (73′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52′ Ματέα), Κολλάς.

Παναχαϊκή (Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (72′ λ.τ Χαντί), Λινάρδος (77′ Καρλίτος), Μπουρλάκης (87′ Στασινόπουλος), Μυτίδης (87′ Ζυγκερίδης).

Τρίτωσε το καλό για τον Ολυμπιακό Β’. Οι Πειραιώτες επικράτησαν 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Super League 2, φτάνοντας σε 3η διαδοχική νίκη.
Ο Λιάτσος άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με ωραίο σουτ, ενώ στο 56’ ο Πινακάς αξιοποίησε την μπαλιά του Μαρίνου και έγραψε το 2-0. Ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Ζούνη, ενώ ο Βενάρδος μείωσε στο 60’ σε 1-2.
Οι «ερυθρόλευκοι» δείχνουν ότι έχουν βρει τα πατήματά τους με τον Αριέλ Ιμπαγάσα στον πάγκο, καθώς είχαν προηγηθεί οι νίκες επί της Επισκοπής (3-0) και του Αιγάλεω (2-1), ενώ στην επιστροφή του «Κάνιο» στον πάγκο, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί 1-0 από την Ηλιούπολη.