Η Παναχαϊκή σκόνταψε 2-2 στον Πλατανιά

Επεισοδιακό παιχνίδι έγινε στην Πάτρα, όπου Παναχαϊκή και Πλατανιάς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις δύο διακοπές του, καθώς έπεφτε η τάση του ρεύματος.

Η Παναχαϊκή, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας στη Super League 2…  Ο Πλατανιάς μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με συνέπεια να έχει μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη φάση στην εστία του Καπούταγλη.

H Παναχαϊκή ήταν αυτή που στο 16΄ είχε τη πρώτη της τελική στο ματς με τον Ιντζόγλου, χωρίς όμως να βρει στόχο. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κοκκινόμαυροι» το πέτυχαν στο 24΄, χάρη σε εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ του Πολίμου κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-0. Ωστόσο η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Τάτση ήταν άμεση, καθώς στο 32΄ ο Κωστίκος έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 39΄ η Παναχαϊκή επανέκτησε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μαυριά να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την άστοχη έξοδο του Μαντζάρη και να κάνει το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα έπεσε το ρεύμα, με συνέπεια να υπάρξει διακοπή 15΄ μέχρι την αποκατάσταση του προβλήματος και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο β΄ μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 53΄ η Παναχαϊκή έφτασε κοντά στο 3-1 ο Μαυριάς, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαντζάρη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 2-2, αυτή τη φορά με τέρμα του Λεϊρία. Όπως και στο α΄ μέρος έτσι και στο β΄ υπήρξε νέα βλάβη με τα φώτα του γηπέδου, με συνέπεια να υπάρξει εκ νέου διακοπή στο ματς. Με την επανέναρξη του αγώνα ο ρυθμός έπεσε με συνέπεια να μην υπάρχει κάποια καλή στιγμή στο παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι το 88΄ όταν η κεφαλιά του Σιατραβάνη από καλή θέση κατέληξε άουτ…

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Απόστολος Μακρίδης): Καπούταγλης, Πολίμος (47′ Μουστακόπουλος), Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Ιντζόγλου, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (58′ Μασούρας), Μαυριάς, Σιατραβάνης, Μωραΐτης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Μάντζαρης, Ρεβυθόπουλος, Τσαμούρης, Ρουσσάκης, Σμυρλάκης, Ποζατζίδης (73′ Πουρζιτίδης), Ουές (94′ Νιαυραδάκης), Παπουτσογιαννόπουλος (90′ Κατσαρός), Κωστίκος, Λουκίνας, Λεϊρία