Η Παρί «καθάρισε» το πρωτάθλημα 2-1 την Μαρσέιγ

H Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε με 2-1 τη Μαρσέιγ στο «Le Classique» και ξέφυγε με 15 βαθμούς, καθαρίζοντας ουσιαστικά το 10ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

H Μαρσέιγ λίγες ημέρες μετά τη νίκη-πρόκριση επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα ήταν ανταγωνιστική στο «Παρκ Ντε Πρενς» για την 32η αγωνιστική της Ligue 1, όμως ηττήθηκε. Οι Παριζιάνοι αύξησαν τη διαφορά από τους δεύτερους Μασσαλούς στους 15 βαθμούς (74 – 59).

To ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Παριζιάνους που είδαν τον Βεράτι να «φτιάχνει» το 1-0 του Νεϊμάρ στο 12ο λεπτό. Αυτό το τέρμα έφτιαξε το παιχνίδι, ο ρυθμός βελτιώθηκε και η Μαρσέιγ πήρε μέτρα στο γήπεδο, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση στο 31’ με τον Τσαλέτα-Τσαρ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ντοναρούμα και τη σύγχυση μέσα στην περιοχή σκοράροντας από τη μικρή περιοχή για το 1-1.

Ο Μέσι σκόραρε δις, αλλά είδε αμφότερα τα τέρματά του να ακυρώνονται για οφσάιντ, με την Παρί Σεν Ζερμέν να πηγαίνει τελικά στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, αφού κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ από τα 11 βήματα ο Εμπαπέ με το 21ο φετινό του τέρμα στη Ligue 1 και μόλις τρίτο με πέναλτι για το 2-1 στο 45’+5’.

Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, το ματς πήγε αρκετά στη δύναμη και χάλασε, με τον ρυθμό να πέφτει. Οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές, με την Μαρσέιγ να ψάχνει με ανορθόδοξο τρόπο την ισοφάριση και την Παρί να βλέπει το γκολ που πέτυχε ο Εμπαπέ στο 76’ να μην μετράει καθώς ήταν εκτεθειμένος. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παγέ «σέρβιρε» το 2-2 στον Σαλιμπά… παγώνοντας το «Parc des Princes», αλλά το VAR ανέτρεψε την απόφαση και το ακύρωσε, με το προβάδισμα των Παριζιάνων να παραμένει και να μην αλλάζει ως το φινάλε.

Στη Νίκαια η Νις επικράτησε της 16ης Λοριάν με 2-1 και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές της Ligue 1 (δυο ισοπαλίες – ισάριθμες ήττες). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντελόρτ, ο Λοριέντ μείωσε επτά λεπτά αργότερα (61′), όμως στο 88′ η Νις πήρε εκ νέου προβάδισμα με κεφαλιά του Ντελόρτ μετά από σέντρα του Ντόλμπεργκ, πήρε τους τρεις βαθμούς, προσπέρασε Μονακό – Στρασβούργο και ανέβηκε στην τέταρτη θέση.

Μετά τη βαριά ήττα με 3-0 από τη Γουέστ Χαμ και τον αποκλεισμό από το Europa League η Λυών «ξέσπασε» στην προτελευταία Μπορντό, την οποία συνέτριψε με σκορ 6-1 στο «Grupama Stadium». O Mούσα Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στο 20′ με κεφαλιά, στο 27′ μετά από λάθος του Πούσιν ο Τόκο Εκαμπί έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, στο 34′ ο Πακέτα έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ρομάν Φαβρ έβαλε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ μετά από σέντρα του Ντεμπελέ, στο 68′ ο Τόκο Εκαμπί πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 85′ οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το γκολ της τιμής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρα και ο Ντεμπελέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 6-1.