Η Παρί «τέλειωσε» το πρωτάθλημα 3-1 στο ντέρμπι τη Λανς

Η Παρί Σεν Ζερμέν στέφεται ξανά πρωταθλήτρια στη Γαλλά. Οι όποιες ελπίδες είχε η Λανς να κοντράρει τους πρωτευουσιάνους για τον τίτλο της Ligue 1 εξανεμίστηκαν μετά την ήττα με 3-1 στο Παρίσι.

Η αποβολή του Σαμέντ με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στο 19ο λεπτό έγειρε την πλάστιγα ολοκληρωτικά προς την πλευρά των Παριζιάνων, που πρόλαβαν να σκοράρουν τρεις φορές μέχρι την ανάπαυλα και να καθαρίσουν το ματς.

Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο 31’, με τον Βιτίνια να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του έξι λεπτά αργότερα και τον Μέσι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 40’.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φρανκόφσκι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που έστειλε στο +9 την Παρί, επτά αγωνιστικές πριν το τέλος.