Η Ρεάλ με δεύτερη νίκη πέρασε στα προημιτελικά του Champions League

Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια ελπίδων στη Λίβερπουλ. Το 5-2 του πρώτου ματς, μετέτρεψε σε απλή διαδικασία την κατάσταση για τη «βασίλισσα». Με το τελικό 1-0 να της δίνει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League με δεύτερη νίκη και το συνολικό εντυπωσιακό 6-2.

O Άλισον στο 14’ σταμάτησε τον Βινίσιους, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Καμαβινγκά σούταρε με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει την μπάλα και στη συνέχεια να καταλήγει στο δοκάρι. Εξίσου καλό και το σουτ του Μόντριτς στο 22’ που έφυγε λίγο άουτ.

Δύο σημαντικές επεμβάσεις είχε ο Κουρτουά στο 33’ και στο 35’ στα σουτ των Νούνιες και Χάκπο, διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του, με το 0-0 να «σφραγίζει το πρώτο μέρος.

Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 69’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Κάτι που τελικά έκανε εννιά λεπτά μετά (78’) για το 1-0 των «μερένχες».

Έτσι, χωρίς να αγχωθεί καθόλου, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε παράσταση για ένα ρόλο το ζευγάρι με τη Λίβερπουλ που όλοι περίμεναν με αγωνία. Συνολικό σκορ 6-2 για τη «βασίλισσα» που έστειλε μήνυμα πως δύσκολα θα της πάρουν το στέμμα!